Elektrikli Araçların Avantajları Nelerdir?

Elektrikli Araçların Avantajları Nelerdir?

Günümüzde elektrikli araçlar, teknoloji ile birlikte hızlı bir şekilde gelişiyor. Sürücü için pek çok avantajı olan elektrikli araçlar, aynı zamanda doğa dostu özellikleri ile de ön plana çıkıyor. Peki elektrikli araçların avantajları nelerdir?

İhtiyaçlarınıza uygun filo kiralama hizmeti sunan TanFilo ailesi olarak içeriğimizde, avantajları ile son dönemin en çok merak edilen konularından elektrikli araçların avantajlarına dair bilmeniz gerekenleri açıklıyor olacağız. Eğer siz de elektrikli araçların avantajları nelerdir sorusuna yanıt almak istiyorsanız içeriğimizin devamını okuyabilirsiniz!

Elektrikli Araçların Avantajları

Elektrikli araçların avantajları nelerdir sorusunu yanıtlamadan önce elektrikli araç nedir bilmek gerekir. Bu kapsamda elektrikli araçlar, içten yanmalı motor yerine elektrik motorundan güç alan araçlar olarak tanımlanmaktadır. Gücünü elektrikten alan bu otomobiller, benzinli ve dizel araçlardan daha farklı bir sistem ile batarya ve piller aracılığıyla çalışır. 

Bununla birlikte elektrikli araçlar, sahip olduğu batarya türlerine göre üçe ayrıldığını belirtmek gerekir. Dolayısıyla tek tip elektrikli araç modeli yoktur. Fakat elektrikli araç denildiği zaman genellikle tam elektrikli araçlar ifade edilmektedir. Öte yandan bahsettiğimiz bu üç elektrikli araç türü ise hybrid, plug-in hybrid ve tam elektrikli araç olarak bilinir. 

Bu doğrultuda hybrid araçlar, iki tip şekilde yani benzin ve elektrik motoru ile çalışan araçlar iken; plug-in hybrid araçlar, harici olarak şarj edilebilen bataryalara sahiptir. Tam elektrikli araçlar ise adından da anlaşılacağı gibi %100 elektrik ile çalışan araçları ifade etmektedir. 

Elektrik araç nedir yanıtladığımıza göre elektrikli araçların avantajları nelerdir artık bakabiliriz. O halde gelin, pek çok özelliği ile yeni nesil araçlar olarak adlandırılan elektrikli araçların avantajlarına yakından bakalım.

1. Doğa Dostu Özellik

Elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji kaynağı ile çalıştığı gibi dizel ve benzinli araçlardan farklı olarak egzoz borusu ve şanzıman bulundurmaz. Bu sayede egzoz gazı emisyonu yapmadığı için doğa dostu bir profil sunar.

Sürdürülebilirlik açısından son derece önemli olan elektrikli araçlar, karbon ayak izi ve sera gazı salınımının azaltılmasında harika bir alternatif olarak karşımıza çıkar. Günümüzde çevresel duyarlılığın artmasıyla birlikte yakın gelecekte klasik benzinli ve dizel araçların yerini tamamen alacağı düşünülen elektrikli araçlar, giderek artan bir kullanıma sahip. 

Dolayısıyla farkındalığın artması ile birlikte kişisel kullanıma ek olarak şirket araçlarının da tam elektrikli araçlara dönmesi beklenen gelişmeler arasında yer alıyor. Böylece çoğu şirket, filo kiralamasında çevresel duyarlılığı ile ön plana çıkan elektrikli araçların avantajlarından yararlanabiliyor olacak.

2. Yüksek Performans

Elektrikli araçların, seri hız değişimi ve hızlı tepki verme özelliği de vardır. Bunun temel nedeni ise bu tür araçların anlık tork üretmesi ile ilgilidir. Yüksek tork ya da çekiş kuvveti sunan elektrikli motorlar, ilk hareketten itibaren maksimum tork üretirler. 

Böylece elektrikli araçların anlık hız kazanımı içten yanmalı motorlu araçlardan çok daha iyi bir performans gösterir. Kısacası elektrikli araçlar, klasik otomobillere göre çok daha seri bir şekilde hızlanıp yavaşlayabilme özelliğine sahiptir. 

3. Enerjiyi Verimli Kullanma

Tam elektrikli araçların avantajlarından bir diğeri de enerjiyi verimli kullanmasıdır. Çünkü elektrikli araçlar; maliyet bakımından benzinli, dizel ve mazotlu araçlara kıyasla kullandığı enerji kaynağı sayesinde daha tasarruflu bir kullanım sunar. Öyle ki bu durum yalnızca bireylerin bütçelerine değil aynı zamanda şirketlerin de bütçesine katkı sağlar. 

Hatta elektrikli araçlar, petrol ürünlerine karşı olan bağımlılığı da büyük ölçüde azaltmaktadır. Tam da bu nedenle ülkelerin, yakın gelecekte elektrikli araçlara öncelik vereceğini eklemek gerekir. Ayrıca elektrikli araçlarda enerji yalnızca kullanım sırasında olur. İçten yanmalı motorlardan farklı olarak araç durduğu andan itibaren tekrar çalıştırılana kadar elektrik motoru çalışmaz, elektrik tüketimi gerçekleşmez. 

Bununla beraber PWC tarafında yapılan Otomotiv Sektörünü Dönüştüren Beş Trend araştırması ile elektrikli araçların 2030 yılı itibariyle trendler arasına gireceği sonucuna ulaşılmıştır.

4. Düşük Bakım Masrafı

Klasik otomobilerin hareket edebilmesi için yakıtı enerjiye çevirmesi gerekir. Ancak bu durum, klasik araçların sık sık arızalanmasına neden olabilir. Dolayısıyla benzinli, dizel veya mazot çoğu araç sürekli bakıma ihtiyaç duymaktadır. 

Diğer yandan elektrikli araçların motorları çok sağlam olduğu için daha az bakım gerektirir. Genellikle motorunda mekanik aşınmalar meydana gelen elektrikli araçlar, klasik araçlardaki kadar bakıma gerek duymaz. Bu da bakım masrafını düşüren bir faktör olarak karşımıza çıkar.  

5. Sessiz Çalışma

Elektrikli araçlar, sessiz çalışan elektrikli motorları sayesinde oldukça konforlu bir sürüş deneyimi sunar. Çünkü elektrikli araç motorlarının gürültü emisyonları çok düşüktür. Fakat içten yanmalı motorlarda ise hareket enerjisi üretilirken yüksek ısı, gürültü ve titreşim açığa çıkar. Öte yandan elektrikli araçlar için böyle bir durum söz konusu değildir. Öyle ki yüksek hızlarda dahi sadece lastik sesi duyulur.

Filo kiralama ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan TanFilo olarak bu yazımızda elektrikli araçların avantajlarını ayrıntılı bir şekilde ele aldık. Görüldüğü üzere elektrikli araçların, çevreye ve insana sağladığı pek çok faydası bulunmaktadır. 

Eğer siz de şirketiniz için araç kiralamak isterseniz filo yönetimi ile dikkat çeken Tanfilo kiralama hizmetini tercih edebilir, böylece şirket kaynaklarınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Tanfilo’nun ihtiyacınıza uygun hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmak için Teklif Talep Formu’nu doldurabilir, Tanfilo ayrıcalığıyla sunulan hizmetlerin fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Son olarak filo kiralama konusunda aklınızdaki sorulara yanıt olacak Filo Kiralama Nedir? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu