Filo Kiralama Nedir?

Filo Kiralama Nedir?

Filo kiralama nedir sorusu, büyük veya küçük fark etmeksizin pek çok şirketin taşımacılık ihtiyaçları doğrultusunda sorguladığı konulardan bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda filo kiralama, lojistiğe yüksek bütçeli yatırımlar yapmak istemeyen şirketlerin ilk tercihlerinden bir tanesidir.

Peki filo kiralama hizmeti tam olarak ne anlama gelmektedir? Şirketiniz için filo kiralamanın mı yoksa araç satın almanın mı daha doğru olduğuna nasıl karar verebilirsiniz? Filo kiralama süreci nasıl işler ve bu konu hakkında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uzun dönem araç kiralama ihtiyaçlarınıza yanıt veren TanFilo ailesi olarak, bugün sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda filo kiralama nedir sorusunu yanıtlıyor, filo kiralama süreci hakkında bilmeniz gerekenleri sıralıyoruz. 

Filo Kiralama Nedir? 

Filo kiralama nedir sorusunu en yalın hali ile şirketlerin çeşitli nedenlerle ortaya çıkan araç ihtiyaçlarını karşılamak adına bu araçları satın almak yerine belirli bir süreliğine kiralamaları olarak yanıtlamak mümkün. 

Günümüzde hem yerli hem de yabancı şirketlerin tercih ettiği filo kiralama veya bir diğer deyişle operasyonel kiralama hizmeti sayesinde uzun dönem araç kiralamaları yapılabilmektedir. Buna ek olarak filo kiralama hizmeti, şirketlere ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda araç kiralama fırsatı sunmaktadır. 

Artık otomotiv sektörünün altyapısını oluşturan en önemli parçalardan biri haline gelmiş olan filo kiralamanın, günümüzün gelişen teknoloji anlayışında yükselen bir yöntem ve yeni bir finansman modeli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bununla birlikte filo kiralama firmaları, şirketlere sunmuş olduğu avantajlar nedeniyle müşteri yelpazesini ve hedef kitlesini giderek genişletmekte ve her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmaktadır. 

Bu hizmetten yararlanan şirketler, lojistik ihtiyaçlarını gidermesinin yanı sıra araç konusundaki sorumluluklarını da neredeyse yarı yarıya azaltan filo kiralama yöntemini tercih ettiklerinde kiralanan araç ya da araçların kasko giderleri, hasar; onarım ve bakım maliyetleri veya daha pek çok farklı ihtiyaçları anlaşmalı olunan filo kiralama kuruluşunun garantisi altına alınmaktadır. 

Böylelikle firmalar, araç satın almak için yüksek bütçeler ödemek ve bu konuya yatırım yaparak risk almak zorunda kalmadan bütçeden tasarruf edebilmektedir. Hatta bu konu hakkında yaptıkları harcamaları gider hanelerine ekleyerek vergi yönetimlerini gerçekleştirilebilmektedir. 

Filo kiralamanın tarihsel gelişimine bakıldığında ise ilk sırada yer alan ülkeler arasında Almanya ve Hollanda yer almaktadır. Türkiye’de ise uzun dönem filo kiralama hizmetinin 2000’li yılların ortalarına doğru ivme kazandığını söylemek mümkündür. 

Filo kiralamanın şirketler tarafından çok tercih edilen bir model haline gelmesi ve bu konuya ilişkin taleplerin artması ise zamanla bankacılık, sigorta, yedek parça ve otomotiv sektörlerinin gelişimini olumlu yönde etkilemeye başlamıştır.

Filo kiralama nedir sorusunu yanıtladık. Buna ek olarak filo kiralamanın sunduğu diğer avantajlar hakkında bilgi edinmek isterseniz bu konuyu ayrıntılı olarak ele aldığımız Araç Kiralamak Mı Satın Almak Mı Daha Avantajlı? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Peki filo kiralama işlemi nasıl yapılır? Şirketiniz için filo kiralama yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Bu sorularınızın yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz… 

4 Adımda Filo Kiralama Nasıl Yapılır? 

Filo kiralama nedir sorusu kadar merak edilen bir diğer konu ise filo kiralamanın nasıl yapılacağıdır. Filo kiralama hizmeti almadan önce bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olarak yanlış kararların önüne geçebilir ve sürecin çok daha hızlı bir biçimde işlemesini sağlayabilirsiniz. 

O halde dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve şirketiniz için bir filo kiralamadan önce bilmeniz gerekenleri adım adım listeleyelim. 

1. İhtiyaçlarınızı Belirleyin 

Eğer firmanız için operasyonel kiralama hizmeti almaya karar verdiyseniz öncelikli olarak yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı doğru bir biçimde listeleyerek analiz etmek olmalıdır. Örnek verecek olursak firmanızın filo kiralama hizmeti için ayırdığı bütçeyi, kaç adet araca ihtiyacınız olduğunu veya kiralamak istediğiniz araçların özelliklerini belirleyerek kalem kalem listeleyebilirsiniz. 

2. İstediğiniz Araca Karar Verin 

İhtiyaçlarınızı belirlediyseniz, bir sonraki adımda yapmanız gereken şirketiniz için en uygun araç markasının ve modelinin hangisi olduğuna karar vermek olmalıdır. Bu noktada değerlendirmenizi, firmanızın bu araçları ne için kiralayacağına; ihtiyacınız olan araçların büyüklüğüne ya da diğer özelliklerine göre yapabilirsiniz. 

3. Filo Kiralama Hizmeti Sunan Firmaları İnceleyin 

Araçların markasına ya da modeline karar verdikten sonra şirketiniz için bu hizmeti sunan firmaları araştırarak seçiminizi yapabilirsiniz. Araştırma sürecinde firmaların sunduğu hizmetler aracılığı ile ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağının da gözden geçirilmesinde fayda var. 

Öte yandan firmaların filo kiralama hizmeti sunan firmalardan filo kiralama için fiyat teklifi alabilirsiniz. 

4. Size En Uygun Filo Kiralama Firmasını Seçin 

Filo kiralama hizmeti almadan önce son yapmanız gereken hangi firmayı tercih edeceğinize karar vermek. Nihai kararınızı verip sizin için en doğru çözüm ortağını seçtikten sonra firmanızla ihtiyaçlarınızı paylaşabilir, kısa sürede çözüme ulaştığını görebilirsiniz. 

Filo Kiralama Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Filo kiralama sürecinde bazı noktaları göz önünde bulundurarak yaşanabilecek aksamaların önüne geçebilir, olası krizleri daha başlamadan önleyebilirsiniz. 

Öncelikli olarak daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeniz ve araç seçimini buna uygun olarak yapabilmeniz kritik önem taşıyor. Operasyonel kiralama hizmetinde imzalayacağınız sözleşme uzun dönemli olacağından, kullanım şartlarınıza en uygun aracı seçmek daha sonra yaşanabilecek problemleri de engellemiş olacaktır. 

Bunun yanı sıra seçmiş olduğunuz araçların yakıtının yıllık maliyetini hesaplayarak olası yıllık bütçe açıklarını da engelleyebilirsiniz. 

Filo kiralama sürecinde dikkate alınması gereken bir diğer konu da çözüm ortağı olarak seçtiğiniz filo kiralama firmasının size sağladığı fırsatlar ve sunduğu hizmetler. Her ne kadar filo kiralama firmalarının büyük bir çoğunluğu filoların kasko ve sigorta gibi ihtiyaçlarını karşılasa da kapsam dışı olan hizmetlerle ilgili bilgi edinmeniz, daha sonra buna yönelik önlemler alabilmeniz için önemlidir.

Son olarak firma ile yaptığınız sözleşmenin maddelerini de dikkatlice incelemeli, size ya da firmanıza uygun olmayan noktaların yeniden gözden geçirilmesini talep edebilirsiniz. 

Otomotiv sektörünün lider markalarından biri olan Tanoto ailesinin en önemli girişimlerinden biri olan TanFilo olarak sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda filo kiralama nedir sorusunun yanıtını ayrıntılı olarak ve tüm yönleriyle ele aldık. 

Bu konu ile ilgili aklınızda oluşan soruları giderdikten sonra filo kiralama ihtiyaçlarınız için TanFilo’yu tercih edebileceğinizin tekrar altını çizelim. TanFilo’nun sunduğu filo yönetimi ve diğer filo hizmetleri için web sitemizdeki Teklif Talep Formu'nu doldurabilir, bizimle yola çıkabilirsiniz. 


Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu