Araç Kiralamak Mı, Satın Almak Mı Daha Avantajlı?

Araç Kiralamak Mı, Satın Almak Mı Daha Avantajlı?

Günümüz çağında farklı sektörlerin farklı alanlarda başarıya ulaşarak sınırlarını genişletmesi, lojistik ve taşımacılık alanında çeşitli ihtiyaçların doğmasına sebep olmuştur. Peki ama bu alanlarda mesafeleri aşmak için en doğru yöntem hangisi olabilir? Araç kiralamak mı, satın almak mı

Araç kiralama ihtiyaçlarına güvenilir çözümler sunan TanFilo ailesi olarak, bu yazımızda kurumlar için araç satın almanın ve kiralamanın artılarını ve eksilerini tüm ayrıntıları ile sıralıyoruz. 

Ek olarak Tanfilo’nun hizmet kalemleri arasında yer alan filo kiralama hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, Filo Kiralama Nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

En Uygunu Hangisi: Araç Kiralamak Mı, Satın Almak Mı? 

2000’li yıllardan itibaren araç sahibi olmak isteyenler için araç kiralamanın yeni bir alternatif olarak önce Hollanda ve Almanya gibi dünya ülkelerinde sonra da Türkiye’de yaygın hale geldiğini söylemek zannediyoruz ki yanlış olmaz. Buna bağlı olarak araç kiralama hizmeti, günümüzde hem Avrupa ülkelerinde hem de Türkiye’de en çok tercih edilen taşımacılık alternatiflerinden biridir.

Yalnızca bireyler tarafından değil kurumlar tarafından da uzun dönemli olarak tercih edilen bu hizmet, filo kiralama olarak adlandırılmaktadır. 

Peki küçük, orta ya da büyük ölçekli işletmeler için en avantajlı yöntem hangisidir? Kurum için yeni araçlar satın almak mı yoksa lojistik ihtiyaçlarını karşılamak üzere filo kiralama yöntemini tercih etmek mi? İşte yanıtı! 

Operasyonel Filo Kiralamanın Artıları ve Eksileri 

Kurumlar için araç satın almak ulaşım sorunlarını çözüme kavuştursa da uzun vadede filo kiralama hizmeti, seçilen firmaya bağlı olarak çok daha hızlı, kaliteli ve güvenilir çözümler sunabilmektedir.

Bu anlamda araç kiralamak mı satın almak mı daha avantajlı sorusunu daha ayrıntılı yanıtlayabilmek adına dilerseniz ilk olarak araç kiralamanın kurumlar için olumlu yönlerini ayrıntıları ile ele alalım. 

1. Planlı Yatırım Fırsatı

Lojistik sorunlarını çözmek için filo kiralama yöntemi seçildiği takdirde sözleşmeler yalnızca araçların kullanılacağı dönemi içerecek şekilde planlanabilmektedir. Ödemeler ise yapılan anlaşmalar gereği aylık ya da yıllık olarak yapılabilmektedir. Bu da kurumun araç kiralama ya da ulaşım için ayırmış olduğu bütçenin çok daha iyi optimize edilmesine olanak tanımaktadır.

2. Bütçe Yönetimi İmkanı

Araç satın almak yerine kiralama yapmanın bir diğer olumlu yanı ise kiralanan araçların şirket varlığı olarak gösteriminin zorunlu olmamasıdır. Bu da finansman bakımından şirketinizi çok daha avantajlı bir konuma taşıyabilmektedir. 

3. Ekstra Maliyet Olmaması 

Filo kiralamada araç veya araç kullanımı ile ilgili riskler kurumunuzun değil kiralama şirketinin sorumluluğu altındadır. Aracın yatırım riski, ikinci el değerindeki düşüş ve artışlar, rutin bakım masrafları, vergi ödemeleri, hasar; sigorta ve kasko giderlerini içeren bu konular karşısında kuruma herhangi bir ekstra maliyet çıkmamaktadır. 

Bu ayrıntıların, araç kiralamayı kurumlar için çok daha tercih edilebilir hale getirdiği ise bilinen bir gerçektir. 

4. Zaman Kaybını Ortadan Kaldırması  

Araç kiralamanın bir diğer artısı da vergi, sigorta ve kasko gibi işlemler için harcanacak zaman kaybını ortadan kaldırmasıdır. Filo kiralamanın yanı sıra filo yönetimi yapan bir firmayı tercih ettiğinizde, bu tür işlemler siz devreye girmeden çözüme kavuşturulur. 

5. Yönetim Sürecinin Kolaylaşması 

Kurumlar için araç satın almak, operasyonel olarak büyük bir yükü de beraberinde getirmektedir. Öte yandan doğan lojistik ihtiyaçlarının daha iyi yönetilmesi, filo kiralama yöntemi ile mümkün olmaktadır. 

Sizlerin de görmüş olduğu gibi kurumlar için filo kiralamanın pek çok artısı bulunmakta. Bununla birlikte elbette bazı dezavantajları olduğunu da söylemek mümkün. Araç kiralamanın eksilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

Kurumlar, eğer çözüm ortağı olacak şirketleri yakından tanımıyorlarsa her zaman olumsuz bir deneyim yaşama ihtimalleri bulunmaktadır. 

Araç kiralama sigortası, araç kiralamak isteyen kurumlar için ilk etapta karmaşık bir algıya neden olabilmektedir. 

Kurumlar için araç kiralamak mı, satın almak mı başlıklı içeriğimizin ilk bölümünde operasyonel filo kiralamanın avantajlarına ve dezavantajlarına odaklandık. Peki ama araç satın almanın olumlu ve olumsuz yönleri neler olabilir? Gelin, bunları da ayrıntıları ile sıralayalım! 

Araç Satın Almanın Artıları ve Eksileri 

Bazı kurumların lojistik konusundaki tercihleri, araç kiralamak yerine araç satın almak olmaktadır. Peki araç satın almanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Araç satın almanın artılarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

  • Bir kurum için araç satın alındığında, bu araçlar şirket varlıkları arasına ilave edilmektedir. Öte yandan sıfır kilometre bir araç satın alındığında ödenmesi gereken araç vergilerini ertelemek mümkündür. 
  • Kurum bünyesine araç satın alındığı takdirde amortisman hesaplaması yapılarak bu şirket gideri olarak gösterilebilir. 
  • Araç kiralamak mı satın almak mı konusunda araç satın almaya verilebilecek bir başka olumlu yanıt ise araçların günümüzde değerli bir yatırım aracı olmasıdır. Şirketleri için yatırım yapmak isteyenler, araç satın almaya yönelebilmektedirler. 

Öte yandan araç satın almanın olumsuz yönlerini ise aşağıdaki gibi listeleyebiliriz: 

  • Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi araç kiralama seçeneğinde kiralanan aracın vergi, sigorta veya bakım masraflarının tümü kiralayan firmanın sorumluluğu altındadır. Şirket için araç alımlarında ise araçlar şirket bünyesine ait olacağı için olası durumlarda ortaya ekstra maliyetler çıkabilmektedir. 
  • Bununla birlikte araçların bakım süreçlerinde aktif olarak kullanılması mümkün olmayacağından ikame bir araç ihtiyacı doğmaktadır. Bu da şirketin yıllık bütçesini aşmasına neden olabilmektedir.  

Bu yazımızda, kurumsal firmalar için araç kiralamak mı yoksa satın almak mı daha avantajlı sorusunu farklı perspektiflerden ele almış olduk. Sizlerin de görmüş olduğu gibi hem araç kiralamanın hem de satın almanın avantajlı ve dezavantajlı noktaları bulunuyor. 

Bu anlamda kurumların kesin bir karar almadan önce bu konuyu tüm ayrıntıları ile değerlendirmelerini öneriyoruz. Son olarak şirketiniz için araç kiralama konusunda güvenebileceğiniz bir adres arayışındaysanız Tanoto’nun iştiraki olan TanFilo markasını tercih edebileceğinizin de altını çizelim. 

İhtiyacınıza en uygun araç kiralama hizmetini TanFilo’nun kampanyaları arasında bulabilir; TanFilo’nun filo yönetimi hizmeti sayesinde zamanınızı çok daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Son olarak sizler için hazırlamış olduğumuz blog içeriklerimiz için tıklayın


Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu