Araç Kiralamada Vergi Avantajları Nelerdir?

Araç Kiralamada Vergi Avantajları Nelerdir?

Araç kiralamada vergi avantajları nelerdir sorusunun, yakın zamanda araç kiralamak isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında geldiğini söylemek mümkün. Filo kiralama, diğer avantajlarının yanı sıra vergi yönünden sağlamış olduğu faydalar nedeniyle kurum ve şirketler için aslında araç sahibi olmanın en çok tercih edilir yollarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. 

Peki araç satın almak yerine filo kiralamanın sunmuş olduğu vergi avantajları nelerdir? Bu hizmetin, kurumlara bütçelerini daha iyi yönetme noktasında sağlamış olduğu faydalar neler olabilir? 

Uzun dönem araç kiralama ihtiyaçlarınıza yanıt veren TanFilo ailesi olarak bugünkü içeriğimizde araç kiralamada vergi avantajları konusunu ayrıntıları ile ele alıyoruz. 

Ek olarak filo kiralamaya dair merak ettikleriniz için Filo Kiralama Nedir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

4 Maddede Araç Kiralamada Vergi Avantajları 

Araç satın almak yerine bütçesini daha verimli bir şekilde kullanmayı tercih eden ya da yeni bir araç satın almaya yetecek kadar bütçe bulamayan kurum ve şirketler, filo kiralama yönteminin daha doğru olduğunu düşünmekte ve finansal bütçelerini filo kiralamaya ayırmaktadırlar.

Filo kiralama, pek çok olumlu yönünün yanı sıra bütçe yönetimi ve vergi konusunda sağlamış olduğu avantajların yanı sıra vergi ücretlerinin sürekli artması nedeniyle günden güne pek çok şirket tarafından tercih edilen bir hizmet hale gelmektedir. Peki araç kiralamada vergi avantajları neler olabilir? İşte 4 başlıkta filo ve araç kiralamada vergi avantajları! 

1. KDV İndirimi

Katma Değer Vergisi ya da bilinen bir diğer ismi ile KDV, satın alınan bir mal ve hizmetin tesliminde ödenen bir vergi türüdür. Ticari ya da binek fark etmeksizin tüm araçların birer mal olduğu düşünüldüğünde, kurum, birey ve şirketlerin tümü; satın aldıkları araçların Katma Değer Vergisini devlete ödemekle yükümlüdürler.

Araç kiralamada vergi avantajları arasında gösterilebilecek örneklerden ilki ve belki de en önemlisi ise şirketlerin araç satın almak yerine kiralamayı tercih etmeleri durumunda Katma Değer Vergisi indiriminden faydalanabiliyor olmalarıdır. 

Biraz daha ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse, araç satın alma süreçlerinde Katma Değer Vergisinin tümü aracın ana maliyetine eklenmektedir. Bu da KDV indiriminden faydalanmayı ne yazık ki imkansız kılmaktadır. 

Oysaki bütçesini araç satın almak yerine filo kiralama alternatifine yatıran kurumlar, bu hizmete yönelik yapmış oldukları dönemlik harcamaların dökümünü çalıştıkları muhasebeye ilettikleri takdirde filo kiralama hizmetini şirketin gider kalemi olarak gösterebilmektedirler. Böylelikle Katma Değer Vergisi indiriminden faydalanmak mümkün olur. 

Kurumların araç satın almak yerine filo kiralamayı tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden birinin ise KDV indirimi olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

2. Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi

Araç ve filo kiralamanın bir diğer vergi artısı ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’dir. Taşıtların doğaya salmış oldukları ve hava kirliliği yaratan emisyon oranına, araç içerisinde yer alan koltuk sayısına ve aracın kullanım yaşına bağlı olarak hesaplanan Motorlu Taşıtlar Vergisinin, normal şartlarda gider olarak gösterilmesi mümkün değildir. 

Fakat araç satın almak yerine filo kiralama hizmeti tercih edildiğinde, kurum ve şirketler Motorlu Taşıtlar Vergisini kanun önünde gider ve harcama olarak gösterebilmekte ve bu indirimden faydalanarak bütçelerine katkıda bulunabilmektedirler. 

3. Aracın Bakım ve Muayeneleri

Bildiğiniz üzere hem bireysel olarak kullanılan hem de şirket ve kurumların lojistik ihtiyaçları doğrultusunda kullanılan tüm araçların rutin muayenelere katılımı zorunludur. Normal şartlarda ücretli bir hizmet olan araç muayenesi ve bandrolü ise araç satın alma noktasında ne yazık ki gider olarak gösterilememektedir. 

Oysaki filo kiralama hizmeti, tüm bu harcamaları birer masraf kalemi gösterebilmeye olanak tanımaktadır. Elbette bu noktada bakım ve muayene masraflarının gider olarak gösterilebilmesi için amortisman bedelinin ayrı olarak tutulması gerektiğinin de altını çizelim. 

4. Araç Yenileme Avantajları

Araç kiralamanın en önemli artılarından bir diğeri de yenileme noktasında sağlanan finansal kolaylıklardır. Öncelikli olarak kurum ve şirketler bir araç satın aldıklarında ve bu araç zamanla ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğinde, aracın satışını yapmaya ve yeni bir araç satın almaya karar verebilirler. 

Fakat ne yazık ki ikinci el olarak satışa çıkacak olan aracın, kayıtlı defter değeri ve satış fiyatı birbirinden farklı olmaktadır. Bu da yapılan vergi ödemeleri ile birlikte aradaki bütçe farkının artmasına yol açmaktadır. 

Kurumsal bazda araç veya filo kiralama hizmeti tercih edildiği takdirde ise hem aracın değeri düşmemiş olur hem de vergi ödeme zorunluluğu ortadan kalkmış olur. 

Bu yazımızda araç kiralamada vergi avantajları nelermiş, hep birlikte göz atmış olduk. Görmüş olduğunuz gibi pek çok olumlu yönünün yanı sıra sunmuş olduğu vergi avantajları nedeniyle filo ve araç kiralama hizmeti, kurumların ve kişilerin bu konuda ilk tercihi olarak ön plana çıkmaktadır. 

Araç kiralama, kurumların bütçe yönetimini dengeli bir biçimde yapmalarına yardımcı olmakta ve normal şartlarda vergiye tabi tutulan bedeli daha farklı ihtiyaçlarına yönelik kullanmalarına ortam hazırlamaktadır. 

Eğer bu konuya dair aklınızda dolaşan soruları giderdiyseniz ve filo kiralama hizmeti almaya karar verdiyseniz TanFilo ailesini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Hem filo yönetim hizmeti hizmeti hem de diğer hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için web sitemizde yer alan iletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir şirket aracının kimler tarafından kullanılabileceğini öğrenmek için bu konuyu ayrıntıları ile aldığımız Şirket Aracı Kimler Tarafından Kullanılabilir? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. 

Ek olarak, şirketlerin araç alırken dikkat etmesi gereken temel noktaları, Şirketlerin Araç Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu