Şirket Aracı İle Yurt Dışına Çıkmak İçin Gerekli Evraklar

Şirket Aracı İle Yurt Dışına Çıkmak İçin Gerekli Evraklar

Şirket aracı ile yurt dışına çıkmak için gerekli evraklar, günümüzde yurt dışı bağlantısı olması nedeniyle personellerini yurt dışı seyahatlerine göndermek durumunda olan şirket sahiplerinin ve üst düzey personellerinin araştırma konularından bir tanesidir. 

Peki ama şirket aracı ile yurt dışına çıkmak isteyen şirket personellerinden istenen evraklar nelerdir? Şirket aracı ile yapılan yurt dışı seyahatlerinde hangi prosedürler uygulanır? 

Filo yönetimi ve filo kiralama ihtiyaçlarında çözüm ortağınız TanFilo ailesi olarak, şirket aracı ile yapılan yurt dışı seyahatlerinden önce bu konuya dair bilmeniz gerekenlere yanıt buluyoruz. 

Ek olarak, şirket araçlarının yasal olarak kimler tarafından kullanılabileceğini Şirket Aracı Kimler Tarafından Kullanılabilir? başlıklı yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz. 

Şirket Aracı ile Yurt Dışına Çıkmak İçin Gerekli Evraklar ve Prosedürler

Araç ile yapılan yurt dışı seyahatlerinde uygulanan bir dizi prosedür olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tıpkı özel araçlar gibi şirket araçları ile yapılan seyahatlerde de toparlanması gereken çeşitli evraklar bulunmakta, aksi takdirde şirket aracı ile yurt dışı seyahati yapılamamaktadır. 

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve şirket aracı ile yurt dışına çıkması gerekenlerin merak ettikleri bu soruya hep birlikte yanıt bulalım. İşte şirket aracı ile yurt dışına çıkmak için gerekli evraklar! 

1. Uluslararası Sigorta 

Green Card ya da Yeşil Sigorta olarak da bilinen Uluslararası Sigorta, hem şirket aracı ile hem de özel araç ile yapılan yurt dışı seyahatlerinde istenmektedir. Uluslararası sigorta ile yurt dışı seyahati sırasında yaşanan herhangi bir kazada karşı tarafın sürücüsü, aracı ve o sırada trafikte bulunan yayalar güvence altına alınmış olur. 

Uluslararası Sigorta ya da Green Card’ın geri planında, ülkemizde tüm trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtlar için zorunlu tutulan Zorunlu Trafik Sigortası ile aynı amaç yatar. Şirket sahiplerinin ya da kurumda bu işlerin yürütülmesinden sorumlu personellerin şirket aracına Uluslararası Sigorta yaptırmaları için taşıt ruhsatı ve Zorunlu Trafik Sigortası belgeleri ile birlikte Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na ilgili konu ile alakalı başvuruda bulunmaları gerekir. 

Uluslararası Sigorta’nın kullanım süresi, başvuru talebine ve başvuru sırasında ödenen ücrete göre 15 ve 30 gün arasında değişiklik gösterebilir. 

Günümüzde Uluslararası Sigorta; Almanya, İrlanda, Britanya, Fas, Tunus, İran, Rusya, Portekiz ve Avusturya gibi ülkelerde geçerlidir. 

2918 Sayılı Karayolları Kanunu gereğince ülkemizde zorunlu tutulan Zorunlu Trafik Sigortasına dair bilmeniz gerekenleri Araç Sigortası Nedir? Neden Önemlidir? başlıklı yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz. 

2. Uluslararası Sürücü Belgesi / Çipli Ehliyet

Uluslararası Sürücü Belgesi de eski tip ehliyet kullanan şirket personellerinin şirket aracı ile yurt dışına çıkabilmesi için almaları zorunlu tutulan evraklar arasındadır. 8 Kasım 1968 yılında uluslararası karayolu trafiğini kolaylaştırmak adına Cenevre’de imzalanan Viyana Karayolu Trafiği Sözleşmesi ile birlikte araç ile yapılan yurt dışı seyahatlerinde zorunlu hale gelen Uluslararası Sürücü Belgesi, sözleşmeye imza atan 200’e yakın ülkede geçerliliğini korumaktadır. 

Türkiye’de yalnızca Türkiye Turing ve Otomobil Kurumuna başvuru yapılarak alınabilen Uluslararası Sürücü Belgesi ya da kısaltılmış hali ile IDP’nin, aralıklı olarak yenilenmesi gerektiğinin de altını çizelim. Uluslararası Sürücü Belgesi için istenen belgeler ise aşağıdaki gibidir: 

  • Sürücü belgesi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Kimlik  

Bununla birlikte hem özel araç sahiplerinin hem de yurtdışına şirket aracı ile çıkmak isteyenlerin çipli ehliyet alarak Uluslararası Sürücü Belgesi olmadan yurt dışı seyahati yapmaları mümkün olabilmektedir. 

Ülkemizde Avrupa Birliği ile uyum süreciyle beraber, tüm sürücüler için belli bir tarihe kadar alınması zorunlu tutulan yeni tip ehliyetler 84 yurt dışı ülkesinde geçerlidir. 

Buna ek olarak yeni tip ehliyetler, alındığı tarihten itibaren 5 yıl içerisinde yenilenmelidir. Bu süreyi aşan ve şirket aracı ile yurt dışına seyahat etmek isteyen kişilerin eğer Uluslararası Sürücü Belgesi almak istemiyorlarsa notere ehliyet yenileme başvurusu yapmaları gerekir. 

3. Yurt Dışı Çıkış Vekâletnamesi

Şirket aracı ile yurt dışına çıkmak için gerekli evraklar arasında yer alan bir diğer belge de yurt dışı çıkış vekâletnamesidir. Kişilerin özel araçları ile yurt dışına çıkması halinde istenmeyen bu belge, şirket aracının şirket üzerine kayıtlı olması nedeniyle unutulmaması gereken evrak ve prosedürler arasında yer almaktadır. 

Bu doğrultuda şirketin, şirket arabası ile seyahat edecek olan personel için yurt dışı çıkış vekâletnamesi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi takdirde aracın ruhsatında ismi yazan kişinin de seyahat esnasında personel ile aynı aracın içerisinde olması gerekir. 

Şirket arabası ihtiyaçları için bir filo kiralama firmasından hizmet alan şirketlerin ise bu konu ile alakalı soru işaretlerini ilgili şirkete danışmaları daha doğru olacaktır. 

4. Pasaport Başvurusu 

İş amaçlı olarak yurt dışına seyahat edecek olan personelin pasaportu yok ise bu durumda pasaport başvurusu da şirket aracı ile yurt dışına çıkmak için uygulanan prosedürlere örnek gösterilebilir. 

Umumi, hususi, hizmet pasaportu gibi farklı çeşitleri bulunan pasaport başvurularının ise il ve ilçe nüfus müdürlüklerine yapılması gerekir. 

5. Vize Prosedürleri

Eğer seyahat edilecek olan ülke sınır kapılarını yalnızca vize alan kişilere açıyorsa, bu durumda şirket personelinin vize almak için konsolosluk ya da temsilciliklere vize başvurusu yapması gerekecektir. 

Filo kiralama ihtiyaçlarına güvenilir çözümler sunan TanFilo olarak bugün sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda  şirket aracı ile yurt dışına çıkmak için gerekli evraklar nelerdir konusuna yer verdik. Umuyoruz ki içeriğimiz iş seyahatlerinden önce çok sık araştırılan bu konu, aklınızdaki soru işaretlerini giderebilmişizdir. 

Son olarak TanFilo’nun size uygun hizmetleri  hakkında bilgi almak isterseniz Teklif Talep Formu’nu doldurabilir; sizler için hazırlamış olduğumuz diğer içeriklerimize göz atmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz


Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu