Araba Segmentleri Nedir? Arabalarda Segment Sıralaması Neye Göre Yapılır?

Araba Segmentleri Nedir? Arabalarda Segment Sıralaması Neye Göre Yapılır?

Otomotiv sektörünün her yıl gelişmesi ile birlikte farkı ihtiyaçlar için birçok araba çeşidi ortaya çıkmıştır. Her bir kullanım alanı için en uygun arabanın üretilmesi adına segmentlere ayrılan arabalar, kullanıcıların en iyi deneyime sahip olması için kendi segmentleri içerisinde değerlendirilir. Peki araba segmentleri nedir? 

Arabaların fiyat, özellik, boyut gibi teknik detaylarla birbirlerinden ayrılarak oluşturduğu sınıflara araba segmenti denir. Her bir segment, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap vermek üzere ayrılmıştır. Araba satın alırken ihtiyaç belirlendikten sonra segmentler içerisinde bir arayış yapmak seçenekleri daha aza indirgemeye ve daha kolay bir seçim yapmaya yarar.

Filo kiralama ihtiyaçlarına güvenilir çözümler sunan TanFilo olarak sizler için araba segmentleri nedir sorusuna yanıt vereceğimiz bu yazımızda tüm araba segmentlerinin neler olduğunu açıklayacak ve bu segmentlerin sıralamasının neye göre yapıldığından bahsedeceğiz.

Aynı zamanda Hafif Ticari Araç Nedir? Özellikleri Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyarak filo ihtiyaçlarınız için tercih edebileceğiniz hafif ticari araçlar hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Araba Segmentleri Nedir?

Hızla gelişen otomotiv sektörünün sunduğu çözümler sayesinde oldukça fazla seçeneğe sahip olunan otomobil dünyasında ihtiyaca göre araba bulmak için seçeneklerin özelliklerine göre kümelere ayrılmasına araba segmenti denir. Bu sayede araba almak isteyen kişiler pratik bir şekilde ihtiyaçlarına göre seçeneklerini daraltabilir ve kendilerine en uygun olan otomobili seçebilir.

Toplamda 10 adet araba segmenti bulunur. Araba sahibi olmak isteyenlerin ihtiyaçlarını belirledikten sonra kendilerine en uygun segmentteki aracı tercih etmeleri için daha sağlıklı bir ortam yaratan bu segmentler araçların da sadece kendi içlerinde birbirleri ile değerlendirmelerini sağlayarak karşılaştırma yapmayı da daha kolay hale getirir.

Gelin araba segmentleri nedir beraber inceleyelim.

Arabalarda Segment Sıralaması

  1. A Segmenti

Boyut olarak en küçük otomobilleri kapsayan A segmenti içinde şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen otomobilleri barındırır. Teknik olarak A segmentinde yer alan araçların boylarının 3,37 metreden kısa olması gerekir. Sahip oldukları düşük hacimli motorlar sebebi ile günlük kullanım için ideal olan A segmenti otomobiller hafif olmaları sebebi ile de oldukça popülerlerdir. A segmenti araçlara Fiat 500 örnek olarak gösterilebilir.

  1. B Segmenti 

A segmenti otomobillerden uzun olan ve 4 metreye kadar boyu uzayabilen B segmenti araçlar performans olarak daha iyi özelliklere sahip motor seçenekleri sunar. Yakıt tüketimlerinin az olması uzun yollar için de şehir içi kullanım için de B segmenti araçları ideal otomobil seçenekleri arasına sokar. Ülkemizde de oldukça yaygın olan B segmenti araçların en popülerleri arasında bulunan Renault Clio revaçta olan bir modeldir.

  1. C Segmenti

Yine oldukça popüler olan bir segment olan C segmenti, 4 metreden 4,5 metreye kadar uzunluğa sahip olan araçları kapsar. Motor gücü olarak A ve B segmentlerine oranla daha yüksek bir güce sahip olmasıyla da performans olarak da oldukça verimlidir.

Yakıt kullanımından sağladığı konfora kadar birçok iyi özelliği sayesinde aileler tarafından oldukça sık tercih edilmesi C segmenti araçların Türkiye’de satılan otomobillerin içerisinde %25 gibi yüksek bir orana sahip olmasını sağlar. 

Popüler C segmenti araçlara örnek olarak Renault Megane, Fiat Egea gösterilebilir. 

  1. D Segmenti

Oldukça geniş olmaları sebebi ile saydığımız diğer segmentlerden ayrılan D segmenti araçlar, 4,6 ila 4,9 metre arasında olurlar. Motor hacimleri 1.6’dan başlayan bu segmentteki araçlar yüksek performans sunarlar. Lüks ve konforlu yapıları sayesinde geniş aileler tarafından tercih edilirler. Ford Mondeo D Segmenti araçların en önemli temsilcilerindendir.

  1. E Segmenti 

Executive olarak da bilinen ve uzunluğu 5 metreyi aşan E segmenti otomobiller, üst sınıf otomobiller olarak da bilinirler. D segmenti araçlardan lüks ve konfor olarak ayrılan bu arabalar, birçok ekstra özellikle birlikte gelir. 

  1. F Segmenti

Lüks segment olarak da adlandırılan F segmenti, ilerleyen teknolojinin ilk örneklerinin uygulandığı sınıftır. Birçok farklı motor çeşidi ile gelen arabalar, modern görünümleri, sahip oldukları lüks ve konfor ile diğer segmentlerden ayrılır. Makam aracı olarak da kullanılan F segmenti otomobiller 5 metreyi aşabilen uzunlukları ile de dikkat çeker.

  1. G Segmenti 


Şehir içi kullanımına uygun olan spor arabalar G segmenti başlığında toplanır. Sahip oldukları üstün motor performans seviyesi sayesinde diğer otomobillerden ayrılan bu arabalar gösterişli dış ve iç tasarımlara sahiptir. Lüks kullanım yapıları nedeniyle yüksek yakıt tüketimine sahip olmaları, G segmenti arabaları diğer segmentlerden ayırır.

  1. M Segmenti

Aynı zamanda Çok Amaçlı Araçlar olarak da bilinen M segmenti otomobiller, geniş aileler, ticari işletmeler tarafından sık tercih edilir. Düşük yakıt tüketimleri sayesinde de popüler olan bu arabalar ülkemizde oldukça popüler durumdadır.  Fiat 500L M segmentinin en popüler ve modern temsilcilerindendir. 

  1. S Segmenti

Genellikle gündelik kullanıma uygun olmayan spor araçların olduğu S segmenti, 2 kapılı ve 2 koltuklu araçları içerir. Şehir içi kullanımda karşılaşılan zorluklar sebebi ile pek fazla tercih edilmeyen, genellikle uzun yollar için kullanılan bu arabalar performans olarak eşsizdirler, Lüks görünümlerinin aksine iç yapısında lüks ve konforun pek önemsenmediği S segmenti içerisinde önem verilen tek unsur yüksek performanstır.

  1. J Segmenti

Genel olarak bilinen ismiyle SUV araçlar, dünyada yaygın olarak tercih edilirler. Güçlü duruşlarının yüksek motor gücü ve eşsiz aerodinamik tasarımla birleşmesi sonucu her türlü arazi, hava koşuluna karşı mükemmel performans sunan J segmenti araçlar yüksek konfor sunmaları ile de öne çıkar. Ford Ranger, Fiat Panda Cross, Renault Kadjar ve Dacia Duster ülkemizde en çok tercih edilen SUV modellerindendir.

TanFilo olarak Araba segmentleri nedir sorusunun yanıtını her bir segmenti ayrı olarak inceleyerek sizler için açıkladık. Siz de sahip olduğunuz bilgiler ile araba ihtiyacınıza göre tercih etmeniz gereken arabanın hangi segmentte bulunduğunu öğrenebilir, daha pratik bir araba satın alma tecrübesi yaşayabilirsiniz. 

Tüm bunlara ek olarak Elektrikli Araçların Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyarak yeni yükselen trend olan elektrikli otomobiller hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Otomobil dünyasına dair merak edilen bilgilendirici içerikler paylaştığımız blog sayfamızı ziyaret etmeyi de unutmayın!

Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu