Araç Sigortası Nedir? Neden Önemlidir?

Araç Sigortası Nedir? Neden Önemlidir?

Otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeler ile birlikte araç kullanımının zaman içerisinde bir ihtiyaçtan öte zorunluluk haline geldiğini söylemek zannediyoruz ki yanlış olmaz. Bu doğrultuda trafikte hem araçların hem de yolcuların güvenliğini sağlamak ve olası kazaların önüne geçmek için zorunlu araç sigortası ortaya çıkmıştır. Peki ama araç sigortası nedir? Zorunlu trafik sigortası neleri kapsar? 

Uzun dönem filo kiralama ihtiyaçlarına en hızlı şekilde yanıt veren TanFilo ailesi olarak, güvenli bir sürüş deneyimi gerçekleştirmenize ön ayak olacak zorunlu araç sigortası nedir sorusunun yanıtını, içeriğimizde sizlerle paylaşıyoruz. 

Buna ek olarak avantajları nedeniyle yolcu ve yük taşıma ihtiyaçları için en çok tercih edilen konulardan biri olan hafif ticari araç nedir sorusunun yanıtı için Hafif Ticari Araç Nedir? Özellikleri Nelerdir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Araç Sigortası Nedir?

Hem ticari araçların hem de binek araçların kullandığı trafikte güvenliğin sağlanması, meydana gelebilecek kazaların önlenmesine yönelik atılan ilk adımlardan bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. 

Bununla birlikte sürücüler araçlarını her ne kadar kurallara uygun bir biçimde kullansalar dahi zaman zaman aksilikler meydana gelebilmekte ve ortaya hayati tehlikeye veya maddi hasara neden olabilecek durumlar çıkabilmektedir. 

Araçlarda meydana gelecek maddi hasarı önlemek ise aracın sigortasının yaptırılması ile mümkündür. Bu anlamda devletimiz tarafından tüm motorlu araç sahiplerinin yapması zorunlu kılınan araç sigortası nedir sorusu, herhangi bir kazanın ardından oluşan hasarlar için sürücüleri ve araçları korumaya yönelik yapılan bir sigorta ürünü olarak yanıtlanabilir.

Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi araç sigortası trafiğe çıkan tüm motorlu araçlar için devlet tarafından 2918 Sayılı Karayolları Kanunu gereğince zorunlu tutulmuştur. Bu nedenle sigorta süresi sona eren araçların zorunlu trafik sigortası ya da bir diğer tabirle araç sigortalarını yenilemeden önce trafiğe çıkmamaları gerekir çünkü bu durum tespit edildiği takdirde kurumlar ve bireyler büyük yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilmektedirler. 

Bununla birlikte zorunlu trafik sigortasının kasko sigortasının yerine geçmediğinin de altını çizelim. Yani zorunlu araç sigortası kasko sigortasının aksine araç sahiplerinin maddi ve manevi hasarlarını değil karşı tarafın veya üçüncü şahısların hasarlarına odaklanmaktadır. 

Araç sigortası nedir sorusunu yanıtladık. Peki ama araç sigortası aslında neleri kapsamaktadır? Yazımızın devamında bu sorunun yanıtını bulabilirsiniz. 

Zorunlu Araç Sigortası Neleri Kapsar? 

Zorunlu araç sigortası nedir sorusunu yanıtladıktan sonra araç satın almak ya da kiralamak isteyen kurumların sorularına yanıt bulması açısından önemli olan bir diğer konu olan zorunlu araç sigortası neleri kapsar sorusuna da açıklık getirelim. 

Zorunlu araç sigortası ya da trafik sigortası, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi araç sahibinin maddi ve manevi beklentilerine değil, karşı tarafın hasarlarına odaklanan ve bunları güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. Zorunlu araç sigortası neleri kapsar sorusunu aşağıdaki maddelerle yanıtlamak mümkün: 

  • Karşı Tarafın Hasarının Karşılanması 

Zorunlu araç sigortasının belki de en önemli faydası, sürücülerin herhangi bir kazaya karışmaları durumunda karşı tarafta meydana gelen maddi ve manevi hasarları karşılamaya yardımcı olmasıdır. 

Karşı tarafın aracında meydana gelen hasarlar, zorunlu trafik sigortası aracılığıyla karşılanmakta; böylelikle de karşı tarafın herhangi bir ödeme yapmasına gerek kalmamaktadır. 

  • Fiziksel Yaralanmaların Güvence Altına Alınması 

Maddi hasarların yan sıra bu kişilerde meydana gelen fiziksel yaralanmalar da zorunlu araç sigortasının güvencesi altındadır. Eğer kaza anında herhangi bir ilkyardım gerekiyorsa, sürücü ya da yolcuların muayene altına alınması gerekiyorsa bu tamamen trafik sigortasının sorumluluğu altına alınmıştır. 

Bununla birlikte bu kişilerin hastane ve tedavi masrafları için de zorunlu araç sigortası ödeme noktasında destekçidir. 

Bunun yanı sıra karşı tarafta herhangi bir sakatlık durumu söz konusu oldu ise ve kişi çalışamaz duruma geldiyse sakatlanma teminatı vardır. 

  • Ölüm Desteğinin Teminatı 

Eğer trafiğe çıkan araçlar herhangi bir kazaya karışmışsa ve kaza sonucun karşı tarafta meydana gelen bir ölüm söz konusuysa araç sigortası bir ihtiyaç olarak ortaya çıkan defin masraflarını karşılamaktadır. 

Bunun yanı sıra ölen kişinin bakımını üstlendiği kişilerin söz konusu olması durumunda, karşı tarafın destekten yoksun olması ile doğan zararlar da araç sigortası sorumluluğu altındadır. 

Araç Sigortası Neden Önemlidir?

Araç sigortası nedir ve kapsamı nedir sorularını yanıtladık. Pek çok kişi araç sigortasının neden önemli olduğu hususunda bilgi sahibi olsa da bu konuya ayrıca değinmek güvenli sürüşler için faydalı olacaktır. 

Sigorta şirketleri tarafından kolaylıkla yaptırılan araç sigortası, pek çok avantajlı noktaya sahiptir. Örnek verecek olursak karşı tarafta meydana gelen hasarların sigorta şirketleri ya da devlet tarafından karşılanıyor olması, araç sigortasının en önemli faydasını oluşturmaktadır. 

Bununla beraber herhangi bir sorunla karşılaşıldığında bununla tamamen sigorta şirketinin ilgileneceğini bilmenin güvencesi, bu konuya mesai ve bütçe harcanmasının da önüne geçecektir. 

Yazımızda araç sigortasına dair bilmeniz gereken tüm ayrıntıları detayları ile ele aldık. Son olarak eğer araç sigortası, vergi ödemesi gibi konularla ilgilenecek kadar vaktiniz yok ise fakat kurumunuz için araca ihtiyacınız var ise TanFilo’nun filo kiralama hizmetinden faydalanabileceğinizin de altını çizelim. 

TanFilo’nun hizmetleri arasında yer alan filo yönetimi, periyodik bakım, muayene gibi ihtiyaçlarınız için TanFilo’ya gönül rahatlığıyla güvenebilir, Teklif Talep Formu’nu doldurarak ihtiyacınıza en uygun olan hizmetlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz diğer içerikler için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz


Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu