8 Avantajı İle Araç Kaskosu Ne İşe Yarar?

8 Avantajı İle Araç Kaskosu Ne İşe Yarar?

Kasko sigortası, motorlu taşıtların yolculuk sırasında hasara uğramaları sonucu oluşan maddi zararları karşılayan bir sigorta türü olarak bilinmektedir. Peki ama çeşitli düzenlemeler ile genişletilmiş kasko, tam kasko ve dar kasko olarak üç ayrı kategoride incelenen araç kaskosu ne işe yarar

İhtiyacınıza uygun filo kiralama hizmeti sunan TanFilo ailesi olarak hazırladığımız içeriğimizde araç kaskosu ne işe yarar sorusunu mercek altına alıyor; hem bireysel araç sahipleri hem de filolar için araç kaskosunun önemine dair bilmeniz gerekenleri sıralıyoruz. 

Ek olarak periyodik araç bakımına dair bilmeniz gerekenler için de Periyodik Araç Bakımı Neleri Kapsar? başlıklı yazımızı dikkatli bir biçimde inceleyebilirsiniz. 

Araç Kaskosu Ne İşe Yarar? 

Kasko sigortası ya da bilinen bir diğer tanımı ile araç kaskosu, sürücüleri ve araçlarını olası kaza risklerine karşı güvence altına alan bir sigorta çeşidi olarak tanımlanabilir. Araç kaskosu ile sürüş esnasında oluşabilecek her türlü hasarın bir kısmı ya da tamamı sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. 

Peki ama araç kaskosu ne işe yarar? Filolar için Kasko Sigortası neden önemlidir? İşte 8 başlıkta yanıtı! 

1. Kaza Sonucu Oluşan Hasarlar 

Araç kaskosunun en önemli avantajlarından bir tanesi, trafikte meydana gelen kazalarda oluşan maddi hasarların maliyetini üstlenmesidir. Üstelik kaskosu olan bir araç kazaya karıştığında kasko firması yalnızca karşı tarafın neden olduğu kazaların hasarını değil araç sürücüsünden kaynaklanan hasarı da karşılamakla yükümlüdür. 

Yani buna göre; kasko sigortası olan bir araç, aynı yol üzerinde seyir eden bir başka araca sürücüsünün kontrolü dışında çarparsa ya da herhangi bir araç ona çarpar ise oluşan masraflar kasko sigortası tarafından karşılanmaktadır. 

2. Yol Yardım Hizmeti 

Herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen kazalarda eğer aracın hareket etmesine engel olacak, ciddi bir problem oluştuysa çekici hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Normal şartlarda ücretli olan çekici hizmeti, kasko sigortası kapsamında şirket tarafından genellikle ücretsiz olarak sunulmaktadır. 

Özellikle filolar için son derece önemli olan bu madde, filo sahiplerine ve sürücülerine hem maddi hem de iş yükü anlamında kolaylık sağlamaktadır.

3. Üçüncü Kişilerin Yarattığı Hasarlar 

Kasko sigortaları, yalnızca araç sürücülerinden ya da trafikteki diğer araçların sürücülerinden kaynaklanan hasarları değil, üçüncü tarafların sebep olduğu zararları da karşılamaktadır.

Örnek verecek olursak hırsızlık sonucunda aracın kendisinin ya da araçta bulunan bazı parçaların çalınması ile oluşan maddi ve manevi kayıplar, cüzî miktarda ek ödemeler karşılığı ile kasko sigortası yapan şirketin sorumluluğu altında kabul edilmektedir. 

4. İkame Araç Şansı 

İkame araç, herhangi bir nedenden dolayı trafiğe çıkamayan araç sürücülerine sigorta şirketi tarafından verilen ve bir önceki araç ile benzer özelliklere sahip olan araçların geneline verilen isimdir. 

Kasko sigortası olan bir araç da kaza ya da arıza kaynaklı bir nedenden ötürü yola çıkamıyorsa araç sahibine ya da sürücüsüne sigorta şirketi tarafından ikame araç verilerek araç sorunu giderilmektedir.

5. Afet Hasarları 

Araç kaskosu ne işe yarar sorusuna verilebilecek bir başka yanıt da insan müdahalesi dışında gerçekleşen doğa olayları nedeniyle araçlarda görülen hasarların da zararını gidermesidir. 

6. Sağlık Problemleri 

Kasko sigortası yalnızca maddi zararlarda değil, trafik kazası sonucunda ortaya çıkan yaralanma, can kaybı gibi durumlarda da araç sürücülerinin yanında olmaktadır. Örnek verecek olursak kaza yapan bir araçta bulunan yaralıların tedavi masrafları, kasko şirketi tarafından karşılanmaktadır. 

7. Yangın  

Kaskosu bulunan araç eğer herhangi bir sebepten dolayı yanmış ise ortaya çıkan maddi ve manevi hasarlar kasko yapan şirket tarafından karşılanmakta; araç sahibinin zararı minimuma indirilmektedir. 

8. Aracın Diğer İhtiyaçları 

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi araç kaskosu genişletilmiş, dar ve tam kasko olarak 3 ayrı kategoride ele alınmaktadır. Bununla birlikte satın alınan araç kaskosu hangisi olursa olsun düşük limitler karşılığında genişletilerek ek hizmetler satın alınabilir. 

Sözünü etmiş olduğumuz bu hizmetleri aşağıdaki gibi listelemek mümkün: 

  • Terör

  • Anahtar kaybı ya da çalınması 

  • Aracın yanlış yakıt ile doldurulması 

  • Bazı küçük bakım ve onarımlar 

  • Araç aksesuarlarının kaybı 

  • Çilingir hizmeti 

Tüm bu maddeler araç için yaptırılan kasko sigortasının türüne göre azalabilir ya da çoğalabilir. Ek olarak araç kaskosu, tek bir kişinin kullanımına sunulan otomobiller için olduğu kadar birden fazla aracın oluşturduğu filolar için de son derece önemlidir. 

Araç kaskosu ne işe yarar sorusunu yanıtladıktan sonra dilerseniz filolar için araç kaskosunun önemine dair bilmeniz gerekenleri de açıklayalım...

Filolar İçin Filo Kaskosu Neden Önemlidir? 

Araç kaskosu genellikle bireysel araç sahiplerinin yaptırmış olduğu bir sigorta türü olsa da filo kaskosu pek çok farklı marka ve modele sahip araçların; aynı anda sigortalandığı bir kasko türüdür.

Pek çok yönden araç kaskosu ile benzer özellikler filo kasko; bununla birlikte bazı özellikleri ile de bireysel araç kaskosundan ayrılmaktadır. 

Genellikle büyük filolara sahip olan şirketlerin tercih ettiği filo kasko sigortaları, hem şirket araçlarını hem de bu araçları kullanan kişileri güvence altına alan bir sigorta türü olarak ön plana çıkmaktadır. 

Gün içerisinde filo araçların kullanımının normal bir araca göre çok daha fazla olması, özellikle uzun yol yapan ticari araçların şehirlerarası trafikte daha fazla güvenliğe ihtiyaç duyması araç kaskosunu zorunlu kılmaktadır. 

Bununla birlikte her ne kadar avantajları ile ön plana çıksa da filo kasko da araç kaskosu da ödenecek kasko primi bakımından yüksek fiyatlar içermektedir. 

Fakat filo kiralama hizmeti, bir filoya ihtiyaç duyan şirket ve kurumlar için kasko sigortası yapma zorunluluğu noktasında pek çok yönden daha avantajlı olmaktadır. Filo kiralama hizmeti veren şirketler, şirketinizin öz kaynaklarını kullanmak zorunda kalmadan, uygun fiyat garantisi ile size en uygun filo çözümünü sunmaktadır. 

Filo kiralama ihtiyaçlarında otomotiv sektörünün en güçlü markalarından biri olan TanFilo da filo ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlara kesintisiz filo kiralama hizmeti sağlamaya devam etmektedir. 

Üstelik TanFilo’da bulunan tüm araçlar, genişletilmiş filo kasko poliçesi ile güvence altında tutulmakta; aracınızda herhangi bir hasar bulunması durumunda TanFilo’nun uzman kadrosu sizlere kesintisiz hizmet sunmayı sürdürmektedir. 

TanFilo’dan filo kiralama, filo yönetimi veya ihtiyacınıza uygun diğer hizmetlerle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Teklif Talep Formu’nu doldurarak hemen teklif alabilirsiniz. 

Periyodik araç bakımına dair daha ayrıntılı bilgi edinmek için Periyodik Araç Bakımı Neleri Kapsar? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Ek olarak, şirket aracını kimlerin kullanabileceğini Şirket Aracı Kimler Tarafından Kullanılabilir? başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.


Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu