Şirketlerin Araç Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler

Şirketlerin Araç Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler

Şirket arabası, hem sağladığı vergi avantajları hem de iş süreçlerini çok daha verimli ve etkin bir biçimde yönetebilme imkanı sunması nedeniyle; özellikle de sahada aktif olarak personel bulunduran firmalar için oldukça önemlidir. 

Şirket otomobilinin doğru seçilmesi, şirketin lojistik ihtiyaçlarının giderilmesi için ayırmış olduğu bütçenin çok daha dengeli ve verimli bir biçimde kullanılmasına ön ayak olmaktadır. Peki şirketlerin araç satın alırken veya kiralarken dikkat etmesi gerekenler neler olabilir? 

Şirketlerin filo kiralama ihtiyaçlarına hızlı ve güvenilir çözümler sunan Tanfilo markası olarak hazırladığımız yazımızda şirket arabası seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalara yer veriyoruz.  

Şirket Arabası Nasıl Seçilir? 

Şirket personelinin kullanımı için tahsis edilen şirket araçlarını satın almadan ya da bu araçların kiralamasını yapmadan önce pek çok ayrıntının göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtelim. 

Şirket arabası seçimi yaparken, aracın şirketin öz kaynaklarının çok daha verimli bir biçimde kullanımına ortam hazırlayacağından emin olunmalıdır. Bu doğrultuda bu amaca hizmet edecek araç marka ve modellerinin öncelikli olarak incelemeye alınması, karar verme sürecini olumlu yönde etkileyecektir. 

Eğer siz de firmanız için araç satın almak ya da kiralamak istiyor; fakat araç seçerken hangi detayların daha önemli olduğu noktasında kararsızlık yaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Yazımızın devamını inceleyerek şirketiniz için araba seçmeden önce hangi ayrıntılara odaklanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. İşte firmanız için araba seçmeden önce bilmeniz gereken 5 madde!

1. Kullanım Amacını Belirleyin 

Şirket arabası seçerken dikkate alınması gereken en önemli ayrıntı hiç kuşkusuz, satın alacağınız ya da kiralayacağınız aracın kullanım amacını belirlemek olmalıdır. Değerlendirme sürecinde öncelikli olarak ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalı, ne için kullanılacağına karar vermelisiniz. 

Seçeceğiniz otomobilin gün içerisinde hangi sıklıkla kullanılacağı, aracı kullanacak kişinin şirkette çalıştığı pozisyon veya araca yük taşımacılığı için mi gündelik kullanımlar için mi gerek duyulduğu; kullanım amacını belirlerken size fayda sağlayacak temel konular arasında yer almaktadır. 

2. Yakıt Tüketimi 

Gün içerisinde aktif olarak kullanılan şirket araçlarının yakıt tasarrufu sağlayabiliyor olması şirket bütçesini hiç kuşkusuz olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle şirket aracı almadan önce araçta kullanılan yakıt cinsinin hangisi olduğuna dair bilgi sahibi olmak; satın alma kararında etkili olan bir diğer önemli noktayı oluşturmaktadır.

Bu doğrultuda benzinli araçların tüketmiş olduğu yakıt miktarının dizel araçlara göre daha fazla olduğunun altını çizmekte fayda var. Eğer şirketiniz için yakıt tasarrufu yapabileceğiniz bir araç edinmek istiyorsanız, seçiminizi bu ayrıntıyı göz önünde bulundurarak yapmanızı tavsiye ederiz. 

Öte yandan; motor hacmi düşük modeller yerine yüksek olan araç modellerine yönelmek de yakıt tasarrufunu artırmaya yardımcı olacak bir ipucu sayılabilir. 

3. Güvenlik 

emniyet kemeri

Şirket arabası satın almadan önce firmaların öncelik vermesi gereken bir diğer konu da aracın gerçekten emniyetli olup olmadığıdır. Eğer şirket aracı olarak tercih edilen araç ikinci el araçlar arasından seçiliyor ise aracın rutin kontrollerinin aksatılmamış ve gerekli görülen bakım ve onarım işlemlerinin gerçekleştirilmiş olması büyük önem arz etmektedir. 

Yapılan kontroller sonucunda aracın trafik güvenliğini sağlaması, şirket çalışanları için emniyetli bir kullanım sunması noktasında belirleyici role sahiptir. 

Trafiğe çıkan tüm araç modelleri için zorunlu tutulan periyodik bakım uygulamalarına dair bilmeniz gerekenleri, bu konuyu tüm ayrıntıları ile ele almış olduğumuz Periyodik Araç Bakımı Neleri Kapsar? başlıklı kapsamlı rehberimizi okuyarak öğrenebilirsiniz. 

4. Konfor 

Şirket araçları gün içerisinde yoğun bir biçimde kullanılmaları nedeniyle sürücülerine mutlaka ihtiyaç duyacakları konforu sağlamalıdır. Bu doğrultuda şirket aracı seçilirken üzerinde durulması gereken bir diğer önemli ayrıntının da bu olduğunu söylemek mümkündür. 

Şirket arabalarında konforu arttıran temel noktalar aşağıdaki gibi listelenebilir: 

  • Geniş iç hacmi 
  • Park sensörleri
  • Sarsıntıyı engelleyecek araç süspansiyon sistemi
  • Rahat ve ayarlanabilir koltuklar 
  • Otomatik kilit sistemi 
  • Anahtarsız hareket özellikleri 
  • Ses yalıtımı 
  • Navigasyon sistemi
  • Geniş bir bagaj 

Özellikle trafiğin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde kullanılması planlanan şirket arabalarının seçim sürecinde konforun önemli bir faktör olduğu unutulmamalı, ilgili araçların sözünü etmiş olduğumuz özellikleri taşıyıp taşımadığı detaylı olarak incelenmelidir. 

5. İtibar Yönetimi 

Şirket arabası seçerken önemli olduğu düşünülen bir diğer faktör de satın alınan ya da kiralanan aracın, kurum itibarını güçlendirip güçlendiremeyeceğidir. Seçilen aracın markası ve modeli, şirket tarafından oluşturulan marka imajına uygunluk taşımalıdır. 

Örnek verecek olursak, şirketlerin lojistik ihtiyaçları için ayırmış olduğu bütçe; şirketin asıl değerini belirlediğinden firmalar tarafından tercih edilen araç segmentleri de bu doğrultuda değişiklik göstermektedir. 

Buna ek olarak şirketler için ikame araç son derece önemli bir zorunluluk olarak ön plana çıkmaktadır. Bu konuya dair merak ettiklerinizi Avantajlı Yönleriyle İkame Araç Ne Demek? başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Şirketlerin araç alırken dikkat etmesi gereken 5 temel noktayı ayrıntıları ile sıraladık. Peki vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda, bu şartlara uygun olan ve en çok tercih edilen şirket arabaları hangileri olabilir? 

En Çok Tercih Edilen Şirket Arabası Hangisidir? 

Yazımızın bir önceki bölümünde şirket arabası seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli detayları sıraladık. Tüm bu ayrıntılar doğrultusunda pek çok firma, bütçesine ve beklentilerine uygun olan aracı kolaylıkla bulabiliyor. 

Hem avantajları hem de fiyat/performans dengesi nedeniyle en çok tercih edilen şirket arabası markalarını yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Renault Marka Şirket Arabaları 

Renault, araçlarının yakıt tüketiminin minimum düzeyde olması ve yüksek performans sergilemeleri nedeniyle en çok tercih edilen şirket arabaları arasında güçlü ve başarılı bir marka örneği olarak gösterilebilir. 

Volkswagen Marka Şirket Arabaları 

Sürücülere aradıkları konforu ve emniyetli sürüş deneyimini yaşatan araba markaları arasında yer alması nedeniyle Volkswagen markası da en çok tercih edilen şirket arabaları arasında yer almaktadır.

Buna ek olarak, Volkswagen tarafından üretilen araç segmentinin oldukça geniş olması hem küçük ve orta hem de büyük ölçekli pek çok firma ve farklı pozisyonlarda görev alan personeller için tercih  edilir bir araba markası olmasına kapı aralamıştır. 

Ford Marka Şirket Arabaları

Otomotiv sektöründe önemli bir pazar payına sahip olan Ford markası tarafından üretilen araçların önemli bir kısmı şirketlerin personelleri için ihtiyaç duyulan araç eksikliğini karşılaması amacıyla tercih edilmektedir. 

Fiat Marka Şirket Arabaları 

Özellikle sunmuş olduğu vergi avantajlarına ek olarak yüksek performans-düşük fiyat dengesini gözeten firmalar tarafından tercih edilen Fiat markası, herhangi bir ihtiyaç durumunda yedek parça teminini kolaylıkla yapabilmektedir. 

Bu noktada araç sigortasının önemine dair bilmeniz gerekenleri, Araç Sigortası Nedir? Neden Önemlidir? başlıklı içeriğimizi inceleyerek öğrenebileceğinizi de belirtelim. 

Listemizde yer alan markaların yanı sıra, üst düzey şirket yöneticileri ve personelleri için en çok tercih edilen şirket arabalarının, Audi; Nissan; Skoda gibi markalar olduğunu da ekleyebiliriz.

Yazımızda sizler için şirket arabası seçerken göz önünde bulundurulması gereken temel ayrıntıları ve şirketler tarafından en çok tercih edilen araç modellerini sıraladık. Operasyonel kiralamaya dair önemli konuları ele aldığımız diğer yazılarımız için Tanoto Blog’u sık sık ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Son olarak eğer firmanız için araç ihtiyacınız var ise öz kaynaklarınızı daha verimli kullanabilmek adına araç satın almak yerine filo kiralama hizmetini de tercih edebilirsiniz. Bu doğrultuda operasyonel kiralama ihtiyaçlarınız için Tanfilo markasına gönül rahatlığı ile güvenebileceğinizi belirtelim. Tanfilo’nun ihtiyacınıza uygun hizmetleri hakkında bilgi almak için vakit kaybetmeden Teklif Talep Formu’nu doldurabilirsiniz.

Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu