Periyodik Araç Bakımı Neleri Kapsar?

Periyodik Araç Bakımı Neleri Kapsar?

Güvenli bir sürüş deneyimi için motorlu taşıtların çalışmasını sağlayan aksamların düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve gerekli onarımların gerçekleştirilmesi işlemi, periyodik bakım olarak adlandırılmaktadır. Periyodik araç bakımlarında temel amaç, aracın performansını arttırmaya yardımcı olmak ve araçta kazaya sebebiyet verecek durumların tespitini önceden yapabilmektedir. Peki pediyodik bakım neleri kapsar

Trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtlar için zorunlu tutulan periyodik bakım uygulamaları, araçların markasına ve modeline uygun olarak belirlenen kilometrelere göre farklılık gösterebilmektedir. Hem bireysel hem de ticari amaçlarla kullanılan tüm araçlar için zorunlu tutulan periyodik araç bakımı, araçlarda ortaya çıkabilecek ve sürüş güvenliğini tehlikeye atabilecek herhangi bir sorunun da önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. 

Peki ama bireysel kullanımlarda olduğu kadar filo yönetiminde de kritik öneme sahip olan periyodik bakım neleri kapsar? Periyodik araç bakımı hangi zaman aralıklarında yapılır? Filolar için periyodik bakım neden önemlidir?

İhtiyacınıza uygun filo kiralama hizmeti sunan TanFilo ailesi olarak hazırladığımız içeriğimizde periyodik bakım neleri kapsar sorusunu yanıtlıyor; filolar için periyodik araç bakımının önemine ilişkin bilmeniz gerekenleri sıralıyoruz. 

Buna ek olarak, filo kiralamanın ne anlama geldiğini merak ediyorsanız Filo Kiralama Nedir? başlıklı içeriğimize de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.  

Periyodik Bakım Aralıkları ve Kapsamı 

Periyodik bakım, daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi hem filo yönetiminde hem de bireysel araç kullanımında oldukça önemli bir konudur. Periyodik bakım aralığı her araç için farklılık gösterse de genellikle tüm araçlarda 10 bin veya 20 bin km bakımları olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öte yandan araçların yakıt türü de periyodik bakım aralıklarının belirlenmesinde etkili olan bir başka kriterdir. 

Şirket araçlarının, firmaların lojistik ihtiyaçlarını karşıladıkları ve iş süreçlerine hız kazandırdığı düşünüldüğünde ise periyodik araç bakımının özellikle de filolar için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. 

Tüm motorlu araçlar için zorunlu tutulan ve aracın kullanım ömrünü uzatan, araçların sürüş performansını iyileştiren periyodik bakımlarda araç ayrıntılı bir kontrolden geçmektedir. Periyodik bakım kapsamında araca uygulanan bakım ve kontrol işlemlerini ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

1. Motor Yağının Değişimi 

Motor yağı, motorlu taşıtlarda motorun aşırı ısınmasını engelleyen ve aracın motor dışında kalan diğer parçalarının birbirine sürtünerek aşınmasını önleyen bir sıvıdır. Kullanıma bağlı olarak zamanla kirlenen ve içerisine toz partikülleri karışan motor yağı, aracın hareketli parçalarında çeşitli sorunların görülmesine neden olmaktadır.

Bu nedenle periyodik bakımlarda motor yağının değişimi gerçekleştirilmekte böylelikle araçta motor kaynaklı arızaların görülme ihtimali en aza düşürülmektedir.

2. Yağ Filtresinin Değişimi 

Araçlarda bulunan yağ filtresi motor yağını süzerek, süzmüş olduğu bu yağın aracın yağlama kanallarına akmasına yardımcı olmaktadır. Fakat bir önceki başlıkta da belirtmiş olduğumuz gibi motor yağının zaman içerisinde kirlenmesi yağ kanallarının tıkanmasına neden olabilmektedir. 

Bu yüzden araç periyodik bakımlarında gerekli görüldüğü takdirde yağ filtresi de değiştirilmekte; bu sayede de hava kanallarının her daim açık olması sağlanmaktadır. 

3. Hava Filtresinin Değişimi 

Motora temiz hava akışının sağlanmasına yardımcı olan hava filtresi, havada uçuşan toz taneleri nedeniyle zaman zaman tıkanabilmektedir. Bu da hem aracın performansının düşmesine hem de motorda uzun vadede çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Periyodik bakım kapsamında yer alan bir diğer uygulama ise aracın hava filtresinin değiştirilmesidir. Hava filtresinin değiştirilmesi ile birlikte aracın performansı korunmakta ve daha yüksek verimlilikle çalışması sağlanmaktadır. 

4. Yakıt Filtresinin Değişimi 

Periyodik bakım neleri kapsar sorusuna verebileceğimiz bir diğer yanıt da aracın yakıt filtresinin değişimidir. Yakıttaki yabancı maddeleri süzen yakıt filtresi, aracın yola daha temiz bir yakıtla çıkmasını sağlamaktadır. 

Bu sayede hem araçta yakıt tasarrufu sağlamak mümkün hale gelmekte hem de sürüş güvenliğini tehlikeye atabilecek durumların önüne geçilmektedir. 

5. Polen Filtresinin Değişimi 

Hem sürücülerin hem de araçta bulunan yolcuların sağlığı için son derece önemli olan polen filtresi, klima aracılığıyla dışarıdaki havanın aracın içerisine ulaşmadan önce temizlenmesini sağlamaktadır. 

Polen filtresinin tıkanması, aracın içerisine kirli havanın girmesine yol açmakta; bu da sağlıksız bir kullanım sunmasının yanı sıra klimanın bozulmasına neden olabilmektedir. 

Periyodik araç bakımında yapılan kontrollerde ise polen filtresi de ayrıntılı olarak incelenmekte, gerekli görüldüğü takdirde yenilenmektedir. 

6. Motor Bakımı 

Periyodik araç bakımında kapsamlı bir kontrolden geçirilen motor, bildiğiniz gibi aracın belki de en önemli parçalarından biridir. Araçta ortaya çıkabilecek herhangi bir arızanın sürüş güvenliğini önemli ölçüde etkileyecek olması da motor bakımının ne denli önemli olduğunu da kanıtlar niteliktedir. 

Bu doğrultuda motor, periyodik bakımlarda ayrıntılı olarak kontrol edilmekte, motorda herhangi bir arıza görülmesi durumunda tamiri ya da değişimi gerçekleştirilmektedir. 

7. Lastik Bakımı 

Araç lastikleri, güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi için aracın olmazsa olmaz parçaları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte yılın belirli dönemlerinde değiştirilmesi gereken lastiklerin uzun süreli kullanıma bağlı olarak çeşitli kontrollerden geçirilmesi zorunludur. 

Periyodik araç bakımında araç lastiklerinin balans ve ön düzen ayarları yapılmakta; lastiklerin basıncı kontrol edilmektedir. Buna ek olarak, lastiklerin aşınıp aşınmadığı da incelenmekte ve zarar gören lastikler yenileri ile değiştirilmektedir. 

8. Fren Sistemi Kontrolü 

Emniyetli bir sürüş deneyimi için aracın fren sistemlerinin düzgün çalışması hayati önem taşımaktadır. Bu doğrultuda periyodik bakım neleri kapsar sorusuna verebileceğimiz bir diğer yanıt da aracın fren sistemlerinin kontrol edilmesidir. 

Araçta frenden kaynaklı olarak kazaya sebebiyet verecek herhangi bir durum olup olmadığını anlayabilmek adına aracın fren balataları, fren merkezi ve fren hortumları düzenli aralıklarla kontrol edilmektedir. 

9. Oto Akü Kontrolü 

Günümüzde araçlarda tam kapalı sistem akülerin kullanımı açık sistem akülere göre artmış olmasına rağmen, özellikle filolarda kullanılan ağır vasıta ve otobüslerde halen açık aküler kullanılmaktadır. 

Periyodik bakımlarda ise otomobile ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan ve aracın elektrik sistemlerinde önemli bir yere sahip olan akü sistemleri kontrol edilmekte; gerekli görüldüğünde değiştirilmektedir.

10. Fren-Balata Kontrolü ve Bakımı 

Periyodik bakımlarda güvenlik testinden geçen bir diğer aksam da aracın fren ve balatalarıdır. Gerekli durumlarda otomobilin yavaşlamasına yardımcı olan frenlerin doğru çalışması, trafikte sorunsuz bir sürüş deneyimi için son derece kritiktir. 

Bu doğrultuda periyodik araç bakımlarında aracın frenleri kontrolden geçirilmekte,  fren hidroliğinin seviyesinin azaldığının tespit edilmesi durumunda hidrolikteki sıvı yenilenmektedir. 

Tüm bunlara ek olarak far ve aydınlatma ayarlarının kontrol edilmesi, ön takım kontrollerinin yapılması ve aracın genel güvenliği ile ilgili gerekli incelemelerin yapılması, periyodik araç bakımının kapsamında gerçekleştirilen diğer uygulamalardır. 

Filo Sahipleri İçin Periyodik Araç Bakımının Önemi 

Periyodik bakımlar, hem sürücülerin hem araçta bulunan yolcuların hem de trafikteki diğer araç sürücülerinin ve yayaların sağlığı açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Buna ek olarak taşıtların sürüş performansını korumak ya da iyileştirmek de periyodik bakımların önemine dair gösterilebilecek örnekler arasında yer almaktadır. 

Filo sahibi olan kurum ve kişilerin de periyodik bakımları aksatmaması son derece önemli bir konudur. Aksi takdirde filolarda ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun, lojistik süreçlerinin sekteye uğramasına neden olmasının yanı sıra gereksiz maliyetler doğurabilmektedir. 

Bu doğrultuda filo kiralamanın, sigorta; bakım; onarım ve vergi gibi maliyetleri ortadan kaldırdığını ve firmaların uzman ekipleri ile araç ihtiyacı olan şirketlere önemli ölçüde yardımcı olduğunu tekrar hatırlatalım. 

TanFilo’nun alanında uzman ekibine güvenerek filo kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilir; periyodik bakım; vergi ödemesi ve daha pek çok konuda zaman ve nakit kaybetmemiş olursunuz. 

Filo kiralama hizmetimiz için Teklif Talep Formunu doldurarak hemen teklif alabilirsiniz. 

Araç kiralamanın filolara sağlamış olduğu vergi avantajlarına dair bilgi almak için Araç Kiralamada Vergi Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu