Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Artan sıfır araç fiyatları ve acil ihtiyaçları karşılaması amacıyla çoğu kullanıcı araç kiralama işlemine yönelmektedir. İhtiyaçlarınızı belirlemek, araç kiralama türlerini bilmek ve bu doğrultuda kısa veya uzun dönem olarak kiralama şirketlerini araştırmak, seçim yapmak çok önemlidir. Peki tam olarak kısa ve uzun dönem araç kiralama kapsamı nedir? Adım adım araç kiralama işlemi nasıl yapılır? Bu yazımızda araç kiralama ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri sizler için özetledik. 

Araç Kiralama Türleri Nelerdir?

Araç kiralama türleri tamamen kullanıcı ihtiyacına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kısa veya uzun dönem olarak araç kiralama türleri ikiye ayrılmaktadır. Örneğin, tatil ve seyahat amaçlarında, acil durumlar, taşınma, iş seyahatleri, özel etkinlikler veya kendi aracınızın arızalanması gibi önemli durumlarda kolaylıkla kısa dönem araç kiralama türünden faydalanabilirsiniz. Kısa dönem araç kiralama için online platformlar üzerinden veya bayiler aracılığı ile rezervasyon yapabilir ya da çeşitli araç kiralama noktalarına doğrudan ulaşarak kolaylıkla kısa dönem araç kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

Uzun dönem araç kiralama ise daha çok küçük ya da büyük ölçekli kurumsal şirketler tarafından tercih edilebilmektedir. Uzun dönem araç kiralama hizmetinde kısa dönemin aksine daha uzun vadede araç kiralama şansınız bulunur. Genellikle şirketler filo kiralama hizmetinden yararlanarak birkaç yıl boyunca yeni araç satın almadan kiralama ile şirket ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Filo kiralama hizmeti sunan pek çok şirket vardır. Bu şirketler ile iletişime geçerek şirket filonuzu oluşturabilir, daha ekonomik olacak şekilde şirketiniz için ihtiyaç duyduğunuz araçları uzun vadede kullanmak adına kiralamalar yapabilirsiniz. Uzun dönem kapsamında kiralama yapacağınız süre değişkenlik gösterebilir. Tamamen ihtiyaçlarınıza bağlı olarak uzun dönem kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

Adım Adım Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

İhtiyaçlarınıza uygun kiralama türünü seçtikten hemen araç kiralama için izlenmesi gereken adımlar vardır. Aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla araç kiralama işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Araç Kiralama Şirket Seçimi

Size uygun kısa ya da uzun dönem araç kiralama şirketini öncelikli olarak belirlemeniz gerekmektedir. İlgili firmayı internetten araştırarak kolaylıkla iletişime geçebilir, zaman kaybetmeksizin kiralama firmalarını inceleyebilirsiniz.

Araç Seçimi

İhtiyaç duyduğunuz kiralama süresini ve kiralama amacınızı belirlediniz, size en uygun olan kiralama firması seçimini tamamladınız. Şimdi ise sıra kiralamak istediğiniz araç seçimine geldi. Kısa dönem kiralama kapsamında aileniz için geziye çıkıyor olabilir ve geniş bir araca ihtiyaç duyabilir, taşınma amaçlarınız için yük taşıyabilecek araçları tercih edebilir ya da şirket filonuz için çalışanlarınıza uygun olacak araçlardan yana seçim yapabilirsiniz. Kiralama yapmak istediğiniz firma üzerinden uzun veya kısa dönem kiralama seçeneklerinde sunulan araçları detaylıca inceleyebilir, araç özellikleri hakkında bilgi alabilir ve seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Kiralama şirketleri genellikle çeşitli araç seçenekleri sunmaktadır. İstediğiniz motor, performans özellikleri, gövde tipini göz önüne alarak ihtiyaçlarınıza uygun aracı seçmelisiniz.

Rezervasyon

İlgili kiralama şirket seçiminin hemen ardından Bu adımda, araç kiralama işlemi yapmak istemenizin nedeni ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak araç seçimi ile uygun tarih aralığını belirlemeniz çok önemlidir. Aracı kısa dönemli veya uzun dönemli filo kapsamında kiralamak isteyebilirsiniz, bu yüzden rezervasyon işlemlerinizi buna göre yapmalısınız. Kiralama süresi esnek olabilir, örneğin kısa dönemli kiralama işlemlerinde birkaç günlük,haftalık yada aylık araç kiralama yapabilirsiniz. Kiralama için karar verdiğiniz ve güvenilir gördüğünüz şirketlerin web siteleri aracılığı ile rezervasyon oluşturabilir, detaylı görüşme sağlamak için ise kolaylıkla iletişim bilgilerinizi iletebilirsiniz.

Ödeme ve Sözleşme İşlemleri

Rezervasyon işlemini takiben ilgili firma ile ödeme ve fatura bilgilerini paylaşmanız gerekmektedir. İlgili düzenlemeler, ödeme bilgileri kiralama firmaları tarafından sizlerle paylaşılmaktadır. Her firmanın prosedürlerini takip ederek ödeme işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Araç Teslim Alma

Kısa dönem araç kiralama işlemlerinde genellikle belirli araç teslim noktaları belirlenir ve sizlerin bu noktalardan araç işlemlerini tamamlayarak teslim almanız beklenir. Uzun dönem araç kiralama kapsamında hizmet veren şirketler ise aracı doğrudan size teslim edebilir. Özellikle filo kiralama işlemi için araçlar toplu şekilde şirketinize teslim edilebilir tüm nakliye masraflarının karşılanması ilgili firmalarca yapılabilmektedir. 

Araç kiralama işlemi yapmadan önce, kullanım amacınızı belirlemek ve ihtiyaçlarınıza en uygun aracı seçmek önemlidir. Kısa dönem ve uzun dönem araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, bir kiralama firması seçmelisiniz. Son olarak, rezervasyon yaparak ödeme ve sözleşme işlemlerini tamamlayabilir ve aracınızı teslim alabilirsiniz. 

Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu