Otomotiv Dünyasını Sarsan Otomobil Çip Krizi Nedir?

Otomotiv Dünyasını Sarsan Otomobil Çip Krizi Nedir?

Son dönemde otomobil dünyasında yaşanan ve otomotiv devlerini büyük bir çıkmaza sokan, önemli bir sorun mevcut: çip krizi. Peki tüm detayları ile otomobil çip krizi nedir? Yaşanan çip krizinin temel sebebi ne? Ne zaman çözülmesi bekleniyor? 

İhtiyaçlarınıza uygun filo kiralama hizmeti sunan TanFilo ailesi olarak içeriğimizde, otomotiv dünyasını yakından takip edenler için son dönemin en büyük merak konularından bir tanesi olan çip krizi ile ilgili tüm ayrıntıları açıklıyoruz

Buna ek olarak yurt dışına çıkarken hangi belgelere ihtiyacınız olduğuna dair kapsamlı bilgiye ihtiyacınız var ise bu konuyu ele aldığımız Şirket Aracı ile Yurt Dışına Çıkmak İçin Gerekli Evraklar başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.  

Otomobil Çip Krizi Nedir? 

Çip krizinin, sadece otomotiv dünyasında değil sağlık sektörü, savunma sanayii, teknoloji ve üretim sektörü gibi pek çok alanda çeşitli sorunlara kapı araladığı bir gerçek. Otomobil çip krizi nedir sorusunu yanıtlamadan önce pek çok farklı alanda kullanılan, bu nedenle hemen herkesin adına aşina olduğu çip nedir sorusuna da kısaca değinmek daha faydalı olacaktır. 

Çip ya da bir diğer ismi ile entegre devre, metal bir levhanın üzerine yerleştirilmiş elektronik devreler olarak açıklanabilir. Üretim dünyasında oldukça önemli bir yere sahip olan çip, birbirinden farklı sektörlerde, farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. 

Otomobillerin üretimini önemli ölçekte etkileyen otomobil çip krizi nedir sorusu ise araçların üretimi için gerekli olan çipler ile ilgili yaşanan tedarik sorunu olarak ifade edilebilir. Yalnızca otomobillerde değil televizyon, buzdolabı, süpürge gibi akıllı cihazlarda kullanılan mikroçipler ile alakalı yaşanan krizin, küresel olarak dünyanın pek çok ülkesini ve ekonomisini etkilediği bilinen bir gerçek. 

Özellikle de otomotiv dünyasında üretimi durma noktasına getiren çip krizi, artan talebin karşılanamaması nedeniyle arz sorunlarına kapı aralamış; bu durum ise hem otomobil üreticilerini hem de araç satın almak isteyen kişileri olumsuz yönde etkilemiştir. 

Çip krizi nedir sorusunu yanıtladıktan sonra dilerseniz küresel nitelikteki bu sorunun ilk olarak ne zaman başladığını ve sebeplerini de inceleyelim. 

Buna ek olarak, araç satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenmeniz mümkün. 

Çip Krizi Ne Zaman Başladı? 

Mikroçip icadı bundan neredeyse 60 yıl öncesine dayanan, günümüzde elektronik cihazların hemen hepsinde kullanılan değerli bir parçadır. Otomotiv sektöründe küresel bir mücadeleye neden olan çip krizi, aslında tüm elektronik üretim alanlarını derinden etkilemiştir. 

Peki ama akıllı telefonlardan ev aletlerine ve hatta otomobillere kadar çok geniş bir ürün yelpazesinde kullanılan çiplerin arz yetersizliği nedeniyle krize yol açmasının başlangıcı ne zaman oldu? 

Teknoloji üretiminin olmazsa olmazlarından biri olan çiplerin yetersiz kalması nedeniyle küresel bir krize sebep olmasının başlangıcının Covid-19’un ortaya çıktığı ilk dönemler olduğunu söylemek mümkün. 

Pandeminin etkisi ile başlayan tedarik sorunu ve çip üretiminin azalması, dünya genelinde pek çok alanda probleme yol açmıştır. 

Çip Krizinin Sebebi Nedir? 

Küresel çip krizi nasıl başladı sorusunun yanıtı olarak her ne kadar COVID-19 pandemisi olarak gösterilse bile çip krizinin birbirini zincirleme olarak etkileyen olaylar sonucu ortaya çıktığı da bilinen bir gerçek. Peki ama yaşanan çip krizinin sebepleri nelerdir? 

COVID-19 Pandemisi 

Hayatımızın her alanında etkisini gösteren koronavirüs salgını, insanların yaşam tarzında da pek çok değişime neden olmuştur. Uzaktan çalışma imkanı olan pek çok sektör çalışanının evden çalışmaya başlaması, tüketicilerin elektronik cihazları daha fazla kullanmasına kapı aralamış; bu da dünya genelinde bilgisayar, tablet, telefon gibi teknolojik cihazların satışını artırmıştır.

Buna ek olarak, fabrikaların salgın nedeniyle üretim tesislerini kapatmış olması, otomotiv dünyasını derinden sarsan çip krizinin bir başka nedeni olarak açıklanabilir. Çin, Tayvan, Güney Kore ve Japonya gibi çip üretiminin en fazla olduğu Doğu Asya ülkelerinde üretim fabrikalarının kapanması, çip üretimini durma noktasına getirmiştir. 

Otomobil Üreticilerinin Tahmini 

Pandeminin başladığı ilk dönemde, pek çok insanın evden çalışmaya başlaması; otomobil üreticilerinin daha az otomobil satışı yapacaklarını düşünmelerine yol açmıştır. Bu nedenle pek çok üretici, çip siparişini iptal etmiştir.

Fakat insanların toplu taşıma araçlarını kullanmak istememeleri kendilerine ait bir araç satın almak istemelerine yol açmıştır. Otomobil üreticilerinin satışların düşeceğine dair yaptığı yanlış tercih, üretimin hızının yavaşlamasına dolayısıyla gelen talebin karşılanamamasına neden olmuştur. 

Ülkeler Arasında Yaşanan Ticaret Savaşı

Ekonomik yönden dünyanın en büyük iki devi olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, bildiğiniz üzere uzun yıllardan bu yana ekonomik çatışma ve rekabet yaşamaya devam etmektedirler. 

2020 yılında ABD’nin Çin’in en büyük çip üreticisine getirmiş olduğu kısıtlamanın en önemli sonuçlarından biri yine ABD menşeili şirketleri etkilemiş, bu da üretimin yavaşlamasına yol açmıştır. 

Araç Çip Krizi Ne Zaman Biter? 

150’yi aşkın sektörün etkilendiği küresel çip krizinde en büyük hasarı ise otomobil ve elektronik üreticilerinin aldığını söylemek mümkün. Çip krizinin sıfır kilometre araçların stoğunu tüketmesine, bu da tüketicilerin ikinci el araç piyasasına yönelmelerine yol açmıştır. İkinci el araç piyasasında görülen yoğun talep ise ikinci el araç fiyatlarının yükselmesine neden olmuştur. Peki ama küresel araç çip krizi ne zaman biter? 

Şu an için bu soruya dair net bir yanıt olmasa da otomobil üreticilerinin önemli bir kısmı çip sorununun 2022’nin ikinci çeyreğine dek devam edeceğine dair açıklamalar yapıyor. Yaşanan krizin etkilerinin azalıp azalmayacağı ise herkes için merak konusu olmaya devam ediyor. 

Filo kiralama ihtiyaçlarına hızlı ve güvenilir çözümler sunan TanFilo ailesi olarak bu yazımızda otomobil çip krizi nedir sorusunu yanıtlayarak küresel çip krizine dair merak edilenleri mercek altına aldık. 

Operasyonel kiralama ile ilgili merak ettiğiniz, aklınızdaki sorulara yanıt olacak diğer içeriklerimiz için blog sayfamızı sık sık ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Son olarak, filo yönetimi ve filo kiralama ihtiyaçlarınızda her zaman TanFilo’ya güvenebilirsiniz. TanFilo’nun hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için web sitesinde yer alan Teklif Talep Formu’nu doldurarak hemen teklif alabilirsiniz.

Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir: 

Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu