Filo Poliçesi Nedir? Neleri Kapsar ve Avantajları Nelerdir?

Filo Poliçesi Nedir? Neleri Kapsar ve Avantajları Nelerdir?

Filo poliçesi nedir sorusu, 2’den fazla araca sahip şirketlere yönelik yapılan bir sigorta türü olarak yanıtlanabilir. Otomobillerden minibüslere, kamyonlardan, ağır vasıtalara ve taksilere kadar, şirketlerin sahibi olduğu birden fazla aracın tek bir sigorta poliçesi altında toplanmasını mümkün kılan filo poliçesi sayesinde şirketler araçlarını güvence altına almış olur.

Zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlayan filo poliçeleri, kayıtlı olarak 2’den fazla araca sahip şirketler için yaptırılması elzem olan bir sigorta türüdür. Filo araç kiralama ihtiyaçlarına güvenilir çözümler sunan TanFilo olarak sizler için bu yazımızda filo poliçesi nedir, neleri kapsar ve avantajları nelerdir sorularının yanıtlarını vereceğiz. 

Ayrıca 8 Avantajı İle Araç Kaskosu Ne İşe Yarar? başlıklı içeriğimizi okuyarak araç kaskosunun ne işe yaradığı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Filo Poliçesi Nedir?

 Filo poliçesi nedir sorusu yazımızın başında da belirttiğimiz gibi şirketlerin bünyesinde bulunan araçların tamamının tek bir sigorta poliçesi altında toplanmasına ve sigorta güvencesine alınması olarak verilebilir. Filo poliçesi, tüm işletmeler tarafından yapılabilir. Filo sigortası, en az iki araç kiralayan veya sahibi olan tüm işletmeler için uygundur. Filo, ortalama olarak 2-500 araçlık bir grubu ifade etmesine rağmen poliçeye bağlı olarak sınırsız büyüklükte olabilir.

Filo poliçesi tüm araçlarınızın kapsamını tek bir poliçede topladığı için bir filodaki ticari araç sigortası yükümlülüklerinizi yönetmenin en pratik yollarından biridir. Bu şekilde, şirketinizin bünyesinde kaç aracın olduğuna bakılmaksızın, yenileme zamanı geldiğinde yalnızca bir poliçeyi güncellemeniz yeterli olacaktır.

Filo sigortası, ticari faaliyetler için şirketler tarafından satın alınan ve işletilen tüm araç sınıflarını kapsar. Bu, çalışanların iş seyahatleri için kullandığı arabaların yanı sıra taksiler, motosikletler, minibüsler, ağır vasıtalar, kamyonlar ve hatta şantiyelerde kullanılan iş makinalarını da içerir. Filo poliçesi nedir sorusunu yanıtladığımıza göre tam olarak neyi kapsadığını ve avantajlarının neler olduğunu listelemeye geçebiliriz. 

Filo Poliçesi Neleri Kapsar?

Filo poliçeleri tıpkı araç kasko seçeneği gibi farklı kapsamlarda seçeneklere sahiptir. Şirket araçlarının sürekli olarak yollarda olmasından dolayı oldukça dikkatli şekilde seçilmesi gereken bu kapsamlar aracın sahip olabileceği maddi zararlardan şirketin en az kayba uğramasını sağlar. 

Tıpkı kasko poliçeleri gibi filo poliçeleri de farklı kapsamlar ile sunulur. 

1. Üçüncü Kişi Hasarları

 Yalnızca üçüncü şahıs filo sigortasını seçerseniz, üçüncü şahıslara ve araçlarına verilen zararın karşılanmasını sağlarsınız. Bu, en ucuz filo sigortası şeklidir ve filo poliçelerinin faaliyet göstermesi için gereken minimum yasal teminat miktarıdır. Diğer filo sigortası türlerinden daha ucuz olmakla birlikte bu poliçe kendi araçlarınıza ve sürücülerinize verilen zararı karşılamaz. Bu nedenle, bir kaza durumunda, kendi araçlarınıza yapılacak herhangi bir onarımdan siz sorumlu olursunuz.

2. Üçüncü Kişi Hasarları Yangın ve Hırsızlık

Üçüncü kişi hasarları, yangın ve hırsızlık filo sigortası, size ilk poliçe şeklinden daha yüksek bir koruma seviyesi sunar. Bu poliçe için yasal bir zorunluluk bulunmamakla birlikte, yangın ve hırsızlığın eklenmesi, filonuzdaki bir aracın çalınması veya yangın sonucu hasar görmesi durumunda hak talebinde bulunabileceğiniz anlamına gelir. Bu poliçe türü ayrıca bir kaza durumunda üçüncü şahıslara gelebilecek herhangi bir yaralanma veya zararı da kapsar.

3. Tam kapsamlı

Tam kapsamlı filo sigortası, en gelişmiş teminat şeklidir ve dolayısıyla üç poliçe türünün en pahalısıdır. Tam kapsamlı filo sigortasını seçerseniz, yukarıdakilerin tümüne (hırsızlık, yangın ve üçüncü kişi hasarları) karşı kendinizi korumuş olursunuz. Aynı zamanda kendi araçlarınıza ve sürücülerinize gelebilecek zararlar da tam kapsamlı poliçe sayesinde karşılanır. 

Filo Poliçesinin Avantajları Nelerdir?

 

Filo poliçesi ile birlikte şirketinizde farklı marka ve model araçlara sahip olsanız dahi tamamını aynı poliçe altında kaskolatma imkanına sahip olursunuz. Aracınızın markası, segmenti ne olursa olsun tek fiyat üzerinden olan filo poliçesi sayesinde tüm araçlarınızı ekonomik olarak da avantajlı şekilde güvence altına alabilirsiniz.

Aynı şekilde eğer oto kiralama ya da uzun dönemli araç kiralama yapan bir şirketiniz varsa bünyenizdeki her arabayı tek bir sigorta poliçesi altında toplayarak hem zamandan hem de maddi açıdan tasarruf edebilirsiniz. Şirketinizin bünyesinde yer alan araçları güvence altına almanın en pratik ve etkili yollarından olan filo poliçesi sayesinde araçlarınızın kasko ihtiyaçları ile tek tek ilgilenmenin getireceği vakit kaybından da tasarruf etmiş olursunuz. Gelin filo poliçesinin avantajlarına tek tek bakalım.

Tüm Araçlarınızı Tek Poliçede Birleştirin

Filo poliçesi sayesinde araçlarınızın türü ve segmenti ne olursa olsun, şirketinizin mülkiyetindeki tüm arabaları tek bir poliçe ile sigortalatabilirsiniz. Bu, filonuzdaki her araç için ayrı poliçeler çıkarmaya gerek kalmadan tüm araçların birlikte sigortalanabileceği anlamına gelir. Bu sayede zaman ve ekonomi anlamında tasarruf edebilirsiniz.

Tek Poliçe Yenileme Tarihi

Filonuzdaki her aracı aynı poliçe ile sigortalamak, sadece bir poliçe yenileme tarihi ile uğraşmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, çalışanlarınızın zamanını önemli ölçüde azalttarak işletmenizin diğer alanlarına odaklanmak için vakit bıraktığından dolayı özellikle çok sayıda araca sahip şirketler için oldukça faydalıdır.

Normalden Daha Uygun Fiyatlı Poliçe Fırsatları

Filo poliçesi yaptırmayı seçmek, filonuzdaki araçları bireysel olarak sigortalamaktan daha uygun masrafa sahip olur. Araçlarınızdan biri kazaya karışırsa, sigorta acentanız herhangi bir tazminat talebinin maliyetini tüm araçlara yaymayı ve ardından ödediğiniz primi düşürmeyi seçebilir. Bu sayede ekonomik anlamda şirketiniz için en uygun filo poliçesini yaptırmış olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse filo poliçesi nedir sorusunun yanıtını 2’den fazla araca sahip şirketlerin hem şirket araçlarını hem de bu araçları kullanan kişileri güvence altına aldığı ve tüm araçların aynı poliçe altında toplandığı bir sigorta türü olarak verebiliriz. Şirket aracı kullanımının normal bir araca göre çok daha fazla olması, özellikle ticari araçların şehirlerarası trafikte daha fazla güvenliğe ihtiyaç duyması gibi nedenler araç kaskosunu zorunlu kılmaktadır. 

 

Filo kiralama ihtiyaçlarına güvenilir çözümler sunan TanFilo olarak bu yazımızda filo poliçesi nedir sorusunun yanıtını verirken avantajlarını ve kapsamlarını sizler için listeledik. Siz de filo kiralama ihtiyaçlarınız için Tanfilo filo kiralama avantajları sayfamızı inceleyip, zamanınızı etkin kullanabilmeniz için filonuzu yöneten TanFilo sayesinde en uygun araç kiralama çözümlerine kolaylıkla sahip olabilirsiniz. 

İhtiyacınız olan çözümleri tek bir paket halinde sunan TanFilo kiraladığınız araçların filo yönetimini sizin için yapar bu sayede siz de sadece arkanıza yaslanıp şirketinizin iş süreçlerine rahatlıkla odaklanabilirsiniz. Ayrıca tüm sorularınız için TanFilo ile iletişim kurabilirsiniz.

Aynı zamanda Şirket Aracının Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyabilir, otomobil dünyasına dair merak edilen içerikler paylaştığımız blog sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz!

Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu