TPC Borcu Ne Demek? Nasıl Sorgulanır ve Ödenir?

TPC Borcu Ne Demek? Nasıl Sorgulanır ve Ödenir?

TPC borcu ne demek sorusu, çoğu motorlu taşıt kullanan kişinin merak ettiği konulardan birisidir. Ayrıca TPC borcu nasıl sorgulanır ve sorgulandıktan sonra nereden ve nasıl ödenir soruları da bunu takip etmektedir. İster araç sahibi olun, ister kiralık araç kullanıcısı olun, TPC borcu hakkında bilgi sahibi olmanızın büyük bir önem taşıdığını düşünmekteyiz.

İşte, TPC borcu hakkında bilinmesi gereken detaylar. 

TPC Borcu Ne Demek?

TPC, “Trafik Para Cezası” demektir. Devlet kurumlarının yapmış olduğu bu kısaltma, kişilerin sorgulama sürecinde işlerini kolaylaştırmaktadır. Trafik para cezası, zamanında saptanıp ödenmesi gereken önemli bir borçtur. Ülkemizdeki kanunlar tarafından da gerekliliği belirtilmiştir. 

TPC borcu, trafikte trafik kurallarına aykırı davranış ve uygulamalarda bulunduğu tespit edilen vatandaşlara karşı devletin bir yaptırımıdır. Bu yaptırımlar, ihlal edilen kuralın türüne göre değişkenlik gösterebilir. 

Araç ve filo kiralarken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, TPC tahsil ve takibinde uygulanacak esaslar hakkındaki yönetmeliktir. Karayolları Trafik Kanunu'na göre aracını veya filosunu kiralayan kişi tarafından kural ihlallerinde bulunan araçların tescil plakaları üzerinden sorgulanan bilgiler doğrultusunda cezai işlem uygulanmaktadır. 

Kural ihlali yapılan aracın veya araçların ihlal sırasında kiralandığı tespit edilirse, cezai işlem kiralayan kişiye ya da kuruluşa uygulanmaktadır. Bu doğrultuda, kiralanan tüm araçların Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Kiralık Araç Bildirim Sistemi’ne (KABİS) kayıt edilmesi zorunludur. 

Araç kiralamak konusunda tereddütleriniz var ise Araç Kiralamak Mı, Satın Almak Mı Daha Avantajlı? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bilinen en yaygın trafik ceza sebepleri şu şekildedir: 

 • Kırmızı ışık ihlali 
 • Hız limiti ihlali 
 • Emniyet kemeri bağlamamak 
 • Alkollü araç kullanmak
 • Emniyet şeridi ihlali
 • Hatalı park etmek 
 • Trafikte telefon kullanmak
 • Ehliyetsiz araç kullanmak 
 • Muayenesiz araç kullanmak

Muayenesiz araç kullanma ihlali ile ilgili olarak Şirket Aracının Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?  içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

TPC Borcu Nasıl Sorgulanır?

TPC borcu ne demek açıkladık, sıra TPC borcunun nasıl sorgulanabileceğinde. Biliyoruz ki kimse trafikte herhangi bir ihlalde bulunmak istemez. Can ve mal kaybı gibi ciddi sorunların yaşanmaması için trafik kurallarına uymak çok önemlidir. Fakat fark etmeden de olsa bir ihlalde bulunuldu ise, TPC borcu kaçınılmaz olacaktır.

Bu noktada TPC borcunuzu öğrenmek için yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunmakta.

1. Öncelikle 1189 telefon numarasına istenen bilgileri yazarak SMS gönderimi yaparsanız "… toplam TPC borcunuz ..... TL'dir.” şeklinde bir cevap alabilirsiniz. Mesajınız “TPC boşluk PLAKA boşluk TESCİL TARİHİ boşluk TC KİMLİK NUMARASI/VERGİ KİMLİK NUMARASI” şeklinde olmalıdır.

Örneğin; TPC 06TAN22 24042021 12345678901

TPC borcunuzu öğrendikten sonra daha detaylı bilgi almak isterseniz ise yine cep telefonunuzdan 1189'a TPC AYRINTI yazıp göndererek borcunun detayını öğrenebilirsiniz.  Bu şekilde var olan borcun son ödeme tarihini öğrenebilirsiniz.

2. Bir başka yöntem ise, E-Devlet üzerinden TPC borcu sorgulanabilir. İnternet üzerinden E-Devlet girişi yaparak adınıza tescilli araca ait trafik cezalarını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bazı bankaların Mobil bankacılık hizmetinden faydalanarak da plakadan ceza sorgulama işlemi yapabilir, TPC borcunuzu öğrenebilirsiniz.

3. Sizin için daha rahat bir yöntemimiz var! TanFilo güvencesiyle web sitemizden tek tıkla TPC borcu sorgulama hizmetinden faydalanabilirsiniz!

TPC Borcu Nasıl Ödenir?

TPC borcunuzu sorguladığınızda bir trafik cezası ödemesi ile karşılaşırsanız, ödeyebilmek için pek çok alternatif bulunmaktadır. Hangi yöntem sizin için daha kullanışlı, beraber görelim.  

1. İnteraktif Vergi Dairesi’nden TPC Borcu Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığının çevrimiçi hizmeti olan İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesinden de ödeme yapmanız mümkün. Sitede E-devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken tek şey , sitedeki  “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” bölümüne tıklayıp T.C. kimlik no ve araç plakasını girerek ödeme kısmına ilerlemek.

2. İnternet Bankacılığı ile TPC Ödeme

Bazı bankaların internet şubeleri Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşmalıdır. Bu şubelerin internet sitelerinden ya da mobil uygulamalarından TPC ödemesi yapabilirsiniz. Banka hesabınıza giriş yaptıktan sonra ödemeler kısmından trafik cezası ödeme bölümüne tıklayarak plaka bilgileri ile  TPC  sorgulayabilir ve hesaptan ya da kredi kartından ödeme işlemi yapabilirsiniz. 

3. TPC Borcunu Elden Ödeme

TPC borcunuzun ödemesini yapmak için size en yakın vergi dairesi, PTT ya da anlaşmalı banka şubelerine gitmeniz de başka bir yöntemdir. İlgili gişelerden aracın tescil sahibinin T.C. kimlik numarasını vererek TPC borcunu ödeyebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

 • TCP borcunuz size tebliğ edildikten sonra ödemeyi 15 gün içerisinde yaparsanız %25’lik erken ödeme indirimden faydalanabilirsiniz.
 • 15 günlük süre içerisinde ödeme yapmadıysanız, belirlenen ilk tutar üzerinden ödeme yapmak durumundasınız. 
 • Bu 15 günlük sürede Sulh Ceza Hakimliği bünyesinde bireysel olarak veya vekiliniz aracılığıyla dilekçe vererek cezaya itiraz edebilirsiniz. İtiraz etmek isterseniz, trafik para cezasının düzenlendiği sulh ceza hakimliğine başvurmanız gerekecektir. 
 • Eğer itiraz etme hakkınızın süresi dolduysa, TPC borcunuz kesinleşecek ve bir daha itiraz etme şansınız olmayacaktır. 
 • TPC borcu ödemeniz 30 günü geçer ise her ay borcunuza %5 ek faiz işlenecektir.

Filo kiralama ihtiyaçlarına güvenilir çözümler sunan TanFilo olarak bugün sizler için TPC ne demek sorusuna cevap verdik. Ayrıca TPC sorgulama ve ödeme konularına da yer verdik. Umuyoruz ki TPC borcu ödeme yükümlülüğünde olmadığınız, mutlu ve güvenli yolculuklarınız olur. 


Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu