Avantajlı Yönleriyle İkame Araç Ne Demek?

Avantajlı Yönleriyle İkame Araç Ne Demek?

İş hayatında pek çok şirket, özellikle de sahada yoğun bir tempo ile çalışan personelleri için şirket aracı tahsis etmektedir. Kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar nedeniyle araçların zaman zaman bakıma girmesi gerekmekte ve bu da yedek araç ihtiyacını doğurmaktadır. Peki ama yedek araç olarak da bilinen ikame araç ne demek

Şirketlerin personelleri için satın aldıkları ya da kiraladıkları filolar, sürekli olarak kullanım halinde olduğundan süreç içerisinde rutin bakımlara ihtiyaç duymaktadırlar. Buna ek olarak trafikte yaşanan herhangi bir kaza sonucunda da aracın tamir edilmesi ve hasarlarının giderilmesi gerekebilir.

Böyle durumlarda şirketlerin iş süreçlerini aksatmaması adına asıl araç yerine kullanılabilecek bir yedek araçlarının olması oldukça önemlidir. Yedek araçlar, iş hayatında lojistik nedenlerden kaynaklanan aksamaları minimuma indirgeyeceği için iş süreçlerinin de başarılı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. 

İhtiyaçlarınıza uygun filo kiralama hizmeti sunan TanFilo ailesi olarak yazımızda, ikame araç ne demek sorusunu ayrıntıları ile açıklıyor; şirketler için yedek araç hizmetinin önemine değiniyoruz. 

Ek olarak araçlarının muayene süreçleri hakkında bilgi edinmek isterseniz Şirket Aracının Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.  

İkame Araç Ne Demek? 


İkame araç ne demek sorusunu, kullanılan aracın bir kazaya karışması veya araçta trafiğe çıkmasına engel olacak herhangi bir sorunun ortaya çıkması durumunda, araç sahibine ya da sürücüsüne verilen yedek araçlar olarak yanıtlamak mümkündür. 

Hem şahısların hem de şirketlerin ikame araç ihtiyaçları, sigorta şirketleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda; güvenli bir sürüş deneyimini devam ettirmek amacıyla karşılanmaktadır. 

Buna ek olarak yedek araçlar, operasyonel kiralama şirketleri tarafından uzun süreli kiralamalarda da bir hizmet kalemi olarak sunulmaktadır. Bu doğrultuda yedek araçların, hasarlı aracın aynısı ya da benzer özellikler taşıyan bir muadili olması gözetilmelidir. İkame araçlar geçici bir süreliğine temin edilen araçlar olduğu için sürücülerin araca alışmak için fazla efor sarf etmelerine lüzum olmamalıdır. 

Elbette sürücülerin her koşulda ikame araç hizmetinden faydalanmaları imkansızdır. Aracın büyük bir kazaya karışmış olması ve ağır hasar alması, ikamet araç ihtiyaçlarında en sık karşılaşılan örnekler arasında ön plana çıkmaktadır. 

Peki ama hem kasko şirketleri hem de operasyonel kiralama hizmeti sunan firmalar; hangi durumlarda araç ihtiyaçlarını ikame araç hizmeti ile karşılıyor olabilir? Yazımızın devamını okuyarak bu sorunun yanıtını öğrenebilirsiniz. 

Öte yandan, yedek araç ihtiyaçlarına çözümler sunan kasko sigortası hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için 8 Avantajı İle Araç Kaskosu Ne İşe Yarar? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hangi Durumlarda İkame Araç Verilebilir? 

İkame araç ihtiyaçlarının karşılanmasında, daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi hem kasko şirketleri hem de operasyonel kiralama hizmeti sunan firmaların belirlemiş olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. 

Yalnızca bazı durumlarda yedek araç ihtiyaçları olumlu değerlendirilmekte; bu sayede şirket çalışanlarının iş süreçleri, herhangi bir aksama olmaksızın olağan akışında devam etmektedir. 

Hem şahıs hem de şirketler için ikame araç gereksinimine neden olan durumları aşağıdaki gibi listelemek mümkündür: 

Şahıs ya da şirket aracının trafiğe çıkmasında herhangi bir engel teşkil edecek ve güvenli sürüş deneyimini sekteye uğratacak ağır hasarlarda, ikame araçlar devreye girmektedir. 

Eğer ikame araç hizmeti, trafik sigorta poliçesi kapsamında sağlanıyor ise bu durumda araçta meydana gelen hasarın sigorta poliçesinde yer alan hasardan biri olması beklenir.

İkame aracın trafik sigorta poliçesi kapsamında verilmesi durumunda dikkate alınması gereken bir diğer madde de bakım ve onarım sürecinin yalnızca kaza kaynaklı olması gerektiğidir. Bunun dışında kalan durumlarda trafik sigortaları genellikle yedek araç hizmeti sağlamamaktadır. 

Yedek araç hizmeti eğer filo kiralama ya da operasyonel araç kiralama şirketleri tarafından sağlanıyor ise bu durumda karşılıklı yapılan sözleşmede yer alan maddeler sürecin belirleyicisi olmaktadır. 

İkame araç hizmeti, hasar sonrası muayene ve onarım hizmetinin bir iş gününü aştığı durumlarda verilmektedir. Bu sayede sürücülerin mağduriyet yaşamasının önüne geçilmektedir. 

İkame Araç Kullanım Süresi Ne Kadardır? 

İkame araç ne demek sorusunun yanıtını verdik ve ikame araçların hangi durumlarda kullanılabileceği konusuna dair bilmeniz gerekenleri sıraladık. Yedek araçlar ile ilgili merak edilen bir diğer konu da bu araçların ne kadar süre boyunca kullanılabileceğidir. 

Öncelikle daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ikame araçlar, bir aracın kullanılamaz hale gelmesi durumunda verilmektedir. Bu noktada yedek araçların kullanımının, bakıma alınan aracın onarım süresi boyunca devam ettiğini söylemek yanlış olmaz. 

Elbette sözünü etmiş olduğumuz bu araçların kullanım süresi yapılan karşılıklı anlaşmaya ya da şirket politikasına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fakat genel olarak bu sürenin 7 ve 15 gün arasında olduğu söylenebilir. 

Aracın bakımının tamamlanmasının ardından ikame aracın ilgili firmaya teslim edilmesi beklenmektedir. 

Filolar İçin Yedek Araç Hizmeti Neden Önemlidir? 

İkame araç ya da bir diğer adı ile yedek araç, hem şahsa özel araçlarda hem de şirket kullanımı için tahsis edilen araçların arızalanması noktasında kurtarıcı olmaktadır. Çünkü günümüzde orta ve büyük ölçekli pek çok şirket, lojistik ihtiyaçlarını karşılamak üzere araç filosu satın almakta ya da kiralamakta; araçlarının eksilmeleri sonucunda iş süreçlerinde aksamalar yaşanabilir. 

Bu nedenle yedek araç hizmetinin filolar için oldukça avantajlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle de bazı filo kiralama şirketleri tarafından sunulan yedek araç hizmeti sayesinde şirket çalışanları, araçsız kalmadan çalışmalarına devam edebilmektedir. 

Bu doğrultuda, filo kiralama ihtiyaçlarınıza cevap veren Tanfilo markasının filo kiralama hizmeti ile sunduğu çözümlerden bir tanesinin de yedek araç ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu belirtmeden geçmeyelim. 

Sizler de şirketiniz için pek çok avantajı ile ön plana çıkan filo kiralama yöntemini tercih ederek Tanfilo’nun yedek araç çözümünden faydalanabilirsiniz. 

Tanfilo tarafından sunulan filo kiralama hizmeti ile filonuzda yer alan araçlardan birinin ya da birkaçının herhangi bir sebepten dolayı arızalanması veya kaza yapması durumunda, Tanfilo sizlere yedek araç sağlayarak işlerinizin yarım kalmasının önüne geçmektedir. 

Tanfilo’nun filo çözümünün diğer avantajları hakkında bilgi sahibi olmak ve fiyat teklifi almak için Teklif Talep Formu’nu doldurabilirsiniz.

Öte yandan filo kiralama hizmetine dair daha ayrıntılı bilgi edinmek için Filo Kiralama Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilir ya da diğer içeriklerimiz için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  

Son olarak, şirketlerin araç alırken dikkat etmesi gereken tüm detayları, Şirketlerin Araç Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz. 


Hemen Teklif Al
Whatsapp ikonu